Uzależnienia – dlaczego tak popularne, jak je leczyć?

Czym jest nałóg? Jak sprawdzić, czy jesteś uzależniony? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym pochylamy się nad tematem, który w większej lub mniejszej mierze dotyczy większości Polaków – uzależnień.

Co przychodzi Ci na myśl czytając o uzależnieniach? Alkohol, narkotyki, hazard, papierosy… to tylko niektóre typy najpopularniejszych uzależnień. A tak naprawdę można uzależnić się praktycznie od wszystkiego: od jedzenia, od seksu, od internetu, od czekolady, itp. Czy w takim razie uzależnienie zawsze jest czymś złym? Czy uzależnienie musi być destrukcyjne? Pewien lekarz podał ciekawą definicję uzależnienia: „W zasadzie możesz się uznać za uzależnionego wtedy, gdy zażywanie środków chemicznych lub zajmowanie się czymś utrudnia ci życie, a ty mimo wszystko dalej to robisz”. Osoba uzależniona być może chciałaby zmienić swoje postępowanie, ale po prostu nie jest w stanie tego zrobić w następstwie czego cierpi zdrowie fizyczne oraz emocjonalne. W wyniku uzależnienia dochodzi także do stopniowego oddzielania się od rodziny i przyjaciół.

Jak rozwija się uzależnienie?

Początki uzależnienia są bardzo różne. Są osoby, które po prostu mają do tego mniejsze lub większe predyspozycje, osoby, które po prostu mają osobowość, w której bardzo łatwo rozwijają się uzależnienia praktycznie od wszystkiego. Są też osoby, które uzależniają się powoli, ale regularnie posiłkując się określoną substancją bądź zachowaniem na stałe się do niego przywiązują. Czynnikami, które przyczyniają się do powstawania nałogów wśród młodzieży jest najczęściej wpływ rówieśników oraz czysta ciekawość. Łatwo jest też uzależnić się w okresach nasilonego stresu lub załamania nerwowego. Żyjemy w czasach i cywilizacji, w których nieustannie jesteśmy wystawiani na stresujące czynniki. Jak informują specjaliści z serwisu internetowego uzaleznienia-ostroleka.pl ciągły stres i zalewające nas ze wszystkich stron negatywne emocje tworzą środowisko bardzo sprzyjające najróżniejszym uzależnieniom. Skłonność do uzależnień bardzo często wynika z tego, jak byliśmy traktowani w dzieciństwie. Dzieci, które padają ofiarą różnego rodzaju przemocy najprawdopodobniej w dorosłym życiu będą musiały się zmagać ze skłonnością do uzależnień.

Oczywiście temat powstawania uzależnień jest niezwykle zawiły, nawet osobom poświęcającym całe życie na zgłębianie wiedzy na ten temat nie jest łatwo wskazać wszystkie ich przyczyny. Niektórzy naukowcy przyczyn uzależnień upatrują nawet w DNA. Co najistotniejsze – nawet najsilniejsze uzależnienie można pokonać. Ale jak? Trzeba skorzystać z pomocy z zewnątrz. Wyjście z uzależnienia samemu na ogół jest po prostu niemożliwe. Z drugiej strony zerwanie z uzależnieniem dzięki wsparciu kompetentnych osób może być łatwiejsze niż myślisz! Jest na świecie mnóstwo osób, które chętnie pomagają. Można oczywiście skorzystać z płatnych usług wyszkolonych terapeutów, ale dostępne są także nieodpłatne metody oferowane przez państwowe instytucje oraz rozmaite grupy społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.