W jaki sposób bezpiecznie znaleźć pracę w Niemczech lub w Austrii?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na pracę poza granicami kraju. Niezależnie od tego, czy wybieramy się do pracy tymczasowej, czy też chcemy przenieść się do Niemiec czy Austrii na stałe, powinniśmy – będąc jeszcze w kraju – rozpocząć poszukiwania zajęcia. Jak uniknąć nierzetelnych i nieuczciwych pracodawców oraz zmaksymalizować poczucie bezpieczeństwa, pracując poza Polską? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Wskazówka pierwsza: szukaj zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy

Jak wskazują dane liczbowe, w Niemczech pracuje aż 1,86 miliona Polaków. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach popyt na pracę u naszych zachodnich sąsiadów miał ulec zahamowaniu. Stąd tak ważna jest wiedza na temat metod bezpiecznego poszukiwania pracy. Najłatwiej zwrócić się w tym celu do agencji pracy Kraków, wchodząc na jej stronę internetową zeitmann.pl.

Wskazówka druga: odłóż pieniądze na czarną godzinę

Niektórzy Polacy, decydując się na wyjazd za granicę, popełniają błąd i jadą praktycznie bez pieniędzy. Wtedy łatwo znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, a nawet mieć problemy z powrotem do ojczyzny. Dlatego wyjeżdżając do pracy odległej od miejsca zamieszkania musimy zadbać o finanse, które pozwolą na pokrycie kosztów przejazdu w obie strony, a także pozwolą sfinansować wydatki związane z mieszkaniem czy wyżywieniem. Najlepiej zgromadzić poduszkę finansową zapewniającą nasze podstawowe potrzeby przez co najmniej 3 miesiące życia w Niemczech, uwzględniając oczywiście tamtejsze ceny. Szczególnie dotyczy to osób, które dopiero będąc na miejscu zamierzają znaleźć zatrudnienie, na przykład za pośrednictwem agencji pracy w Niemczech.

Wskazówka trzecia: podszkól swój niemiecki

Jedna kwestia nie ulega wątpliwości: wyjeżdżając do pracy w Niemczech zdecydowanie lepiej znać język niemiecki niż go nie znać. Szczególnie starsze pokolenia Niemców mogą nie mówić zbyt dobrze po angielsku, natomiast w dużych miastach i firmach język angielski powinien być zupełnie wystarczający. Znajomość języka obcego otwiera przed nami znacznie większe możliwości już na etapie przeglądania ofert pracy w Niemczech.

Wskazówka czwarta: zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

Osoby wybierające się do pracy w Austrii czy w Niemczech powinny zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Warto pamiętać, że koszty ewentualnego leczenia za granicą mogą wynieść kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych i zrujnować nasz budżet na wiele lat, nie mówiąc już o braku możliwości zarobkowania na skutek nieszczęśliwego wypadku czy choroby. Lepiej zabezpieczyć się na tę ewentualność. Należy też uważać na ogłoszenia typu „praca Niemcy od zaraz”. Zanim skusimy się na ogłoszenie z obietnicą wysokich zarobków, sprawdźmy, czy pracodawca oferuje nam ubezpieczenie i legalną pracę z podpisaniem umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.