W ten sposób dostaniesz pracę! Kilka porad przed rozmową kwalifikacyjną

Na co zwracają uwagę ludzie przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną? Naiwnym jest myślenie, że to właśnie predyspozycje i CV odgrywają główną rolę przy staraniu się o prace. Trzeba wziąć pod uwagę na jakie stanowisko się właściwie aplikuje oraz jak wiele osób o nie konkuruje. Niezaprzeczalnie najważniejszym czynnikiem jest jednak nic innego, jak wrażenie wywarte na swoim przyszłym szefie. Należy zacząć od podstaw, a mianowicie czysty garnitur, świeży oddech, uczesane włosy. Z całą pewnością nikt nie uwierzy w rzetelność osoby, która na pierwsze spotkanie przychodzi wyglądając na zaniedbaną.

Wbrew pozorom nie jest to postawa niczym nieuzasadniona – łatwo jest mydlić komuś oczy podczas rozmowy o pracę, jednak to właśnie zwracając uwagę na takie małe rzeczy jak czystość ubrania czy punktualność można wiele się o człowieku dowiedzieć. Rzecz jasna, każdy, kto ma choćby odrobinę oleju w głowie dobrze przygotuje się na rozmowę kwalifikacyjną, o ile mu na tym zależy.

W jaki sposób rozmawiać z pracodawcą?

Prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej można uznać niemal za swojego rodzaju sztukę. Wprawiona osoba jest w stanie czytać rozmówcę i szybko poznać, choćby częściowo, jego charakter. Jest to umiejętność niezwykle ważna i bardzo pomaga w określeniu, na ile można sobie podczas takiej konwersacji pozwolić.

Najlepiej jest zacząć od drobnych dowcipów, jeśli nie przychodzą ci teraz żadne do głowy, to możesz śmiało zajrzeć na http://kawaly.tja.pl/ i poszukać czegoś, co spełni twoje oczekiwania. Rozumie się, że poczucie humoru to rzecz na tyle subiektywna, że lepiej jest nie ryzykować i nie wchodzić, na przykład, w czarny humor czy kawały o choćby lekko rasistowskim podtekście. Nigdy nie wiadomo, kto może zostać urażony po usłyszeniu takiego żartu.  Alternatywnie, można poprowadzić rozmowę w ten sposób, że skłoni się swojego potencjalnego, przyszłego przełożonego do powiedzenia czegoś o sobie. Nawet takie szczątkowe informacje są bardzo cenne.

Przykładowo, jeśli rozmawiamy z kawalerem, to z pewnością przychylnie będzie patrzył na kawały o teściowych czy złych żonach. Mało tego, żonaty mężczyzna również może być rozbawiony tego typu dowcipami, pod warunkiem, że może je w jakiś sposób odnieść do swojej faktycznej sytuacji osobistej. Oczywiście konieczne jest, aby pamiętać że to wciąż jest rozmowa o pracę, dlatego schodzenie zbytnio z tematu raczej nie będzie mile widziane.

Jakie dowcipy są najlepsze na rozmowę kwalifikacyjną?

Idealnie byłoby, gdyby żart udało się naturalnie wpleść w rozmowę. Najlepiej jest zapamiętać kilka takich, które bezpośrednio powiązane są z branżą, którą się zajmujesz. W ten sposób podnosisz swoje szanse na sytuację, w której możesz rozbawić rozmówcę bez zbytniego wytrącania go z tematu. Przerywanie profesjonalnego biegu rekrutacji z całą pewnością nie wyjdzie ci na dobre, może jedynie zirytować twojego szefa, o ile będzie to zachowanie wyjątkowo natrętne. Poza tym, jeśli osoba, z którą mamy do czynienia, nie sprawia wrażenia specjalnie rozrywkowej, to dowcipy okażą się raczej bezcelowe.

Jeden komentarz dla wpisu: “W ten sposób dostaniesz pracę! Kilka porad przed rozmową kwalifikacyjną

  • 21 lutego 2021 at 17:22
    Permalink

    Odradzam żartowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Chyba, żre atmosfera totanie na luzie i sądzisz, że pracę masz w kieszeni. Ale dowcip ma być na poziomie i naprawdę sprawdzony, inaczej trzeba będzie pożegnać się z robotą ;-)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.