Wada wzroku spowodowana złym oświetleniem na stanowisku pracy – czy możesz ubiegać się o odszkodowanie?

Nie od dziś słyszymy, jak ważną funkcję odgrywa naturalne światło w naszym życiu. Wystarczy, że dziennie wystawimy się na kilkuminutowy kontakt ze słońcem, a zapewnimy swojemu organizmowi optymalną dawkę witaminy D oraz składników mineralnych, które sprawują pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.

Również w miejscu pracy zalecane jest, by pracodawca swoim podwładnym zapewnił stanowiska pracy doświetlane naturalnym światłem. Z pewnością, gdybyśmy teraz zapytali Was, jakie oświetlenie macie w pracy, to część z Was by nie potrafiła udzielić odpowiedzi. Nie wynika to z braku fachowej wiedzy, lecz tego, że na co dzień nie zwracamy uwagi, czy nasze stanowisko pracy jest dobrze oświetlone. To błąd, który może kosztować nas problemy z samopoczuciem, spadkiem energii, a nawet wadą wzroku.

Złe oświetlenie stanowiska pracy, a kłopoty ze zdrowiem

Stanowiska pracy, które są dobrze rozmieszczone, dają dostęp do naturalnego światła. Możemy łapać więc promienie słońca przez okna lub świetliki rozmieszczone po całej długości pomieszczenia. Oczywiście miejsce pracy powinno być także doświetlane sztucznym światłem, bo przecież w okresie jesienno-zimowym szybko zapada mrok i wtedy byśmy musieli siedzieć w ciemnościach. Sztuczne światło powinno być jednak zbliżone do tego naturalnego i rozmieszczone tak, by zapewnić pracownikom komfort. Niestety wystarczy przyjrzeć się danemu zagadnieniu bliżej, by ustalić, że w wielu miejscach pracy oświetlenie jest źle dobrane. Pracodawcy próbują szukać oszczędności, więc, zamiast skorzystać z pomocy doświadczonych firm oświetleniowych (jak np. https://www.oswietlenie24h.pl), wybierają partaczy, którzy o oświetleniu nie mają zbyt wielkiego pojęcia. Przez skąpstwo pracodawcy niestety później cierpią pracownicy, ponieważ długa praca przy złym oświetleniu może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przede wszystkim będą to problemy ze wzrokiem, najpierw możemy odczuwać zmęczenie oczu, a wraz z upływem czasu może rozwinąć się nawet wada wzroku.

Czy wskutek niedopilnowania pracodawcy możemy ubiegać się o odszkodowanie?

Skoro powstała wada wzroku jest spowodowana przez niedopilnowanie pracodawcy, to warto żądać od niego zadośćuczynienia. Przecież nawet polskie prawo pracy jasno mówi, że pracodawca musi zapewnić nam odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Co to znaczy w praktyce? Jego obowiązkiem jest tak przygotować stanowiska pracy, by były zgodne z wykonywanym stanowiskiem i zapewniały bezpieczne wykonywanie zadań, bez narażania naszego zdrowia. Jeśli zatem świadomie zdecyduje się na wykorzystanie niewłaściwych źródeł światła, to powinien ponieść za to odpowiedzialność. W grę wchodzi przecież nasze zdrowie, a on świadomie naraził nas na pogorszenie jego stanu. Dlatego nie tylko możemy ubiegać się o odszkodowanie, ale powinniśmy tego żądać i jak najszybciej zgłosić sprawę do odpowiednich organów. Z pewnością niektórzy będą widzieli dla siebie korzyść pieniężną, ale tak naprawdę uratujemy siebie przed poważną wadą wzroku, jak również naszych kolegów i koleżanki z pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.