Wady i zalety pracy w Szwecji
Wciąż bardzo popularne kierunki emigracji zarobkowej wśród Polaków to Norwegia, Wielka Brytania oraz Niemcy. Szwecja nie jest tak często wybierana. Składa się na to kilka czynników, z których najbardziej istotnym są niezwykle wysokie koszty życia.
Dlaczego Polacy boją się pracować w Szwecji?
Każdy kto pracował na terenie tego kraju otwarcie przyzna, że ceny są dużo wyższe niż w Polsce. Codzienne, niezbędne produkty kosztują tutaj naprawdę dużo. Za tak zwyczajne rzeczy jak bochenek chleba czy pudełko jajek zapłacimy ponad dziesięć złotych. Ceny używek sięgają naprawdę niebotycznych kwot. Paczka papierosów kosztuje przeszło dwadzieścia złotych, puszka piwa ponad siedem. Drugim czynnikiem, który odstrasza naszych rodaków od pracy na terenie Szwecji, jest brak płacy minimalnej. Przepisy tego państwa nie określają, najniższej wypłaty, jaką powinien otrzymać pracownik. Wszystko jest kwestią ustalenia szczegółów pomiędzy dwoma stronami.
Nie taki diabeł straszny
Praca na terenie Szwecji posiada także liczne zalety. Jedną z nich są wysokie zarobki. Pomimo braku płacy minimalnej pracodawcy z reguły oferują relatywnie wysokie kwoty. Robotnik budowlany może tutaj zarobić około trzydzieści pięć złotych za godzinę. Wśród majętnych Szwedów istnieje także całkiem spore zapotrzebowanie na osoby sprzątające. Podczas prac porządkowych w domach prywatnych można zarobić nawet sześć tysięcy złotych miesięcznie. Kurs korony szwedzkiej jest wysoki ale stabilny. Pozwala on stosując nieznaczne oszczędności przywieźć do domu zauważalne kwoty. Do niedawna nasi rodacy pracujący na terenie Szwecji byli regularnie zatrudniani na czarno. Dzisiaj sytuacja stopniowo się zmienia. Zawdzięczamy to między innymi nowym przepisom, które pozwalają Szwedom ubiegać się o dotację częściowo pokrywającą koszty pomocy domowej. Zatrudnianie na czarno staje się zwyczajnie nieopłacalne. Niekwestionowaną zaletą poszukiwania pracy w Szwecji jest też fakt, że emigrant nie musi tutaj znać lokalnego języka. Większość mieszkańców kraju, niezależnie od swojego wieku, sprawnie posługuje się angielskim.
Nie wyjeżdzać do Szwecji tylko tu w Polsce walczyć o wyższe zasiłki i płace.