Wady i zalety pracy wodzireja weselnego

Wodzirej weselny to osoba odpowiedzialna za dobrą zabawę na każdym weselu. Jest koordynatorem całej imprezy, ustala i prowadzi zabawy, dba o dobre samopoczucie gości. Praca wydaje się łatwa i przyjemna, ale tylko pod pewnymi aspektami. Patrząc z drugiej strony, jest to zajęcie pełne wad i niezbyt przyjemnych wyzwań.

Zalety pracy wodzireja

Wodzirej jest przedstawicielem zawodu wolnego, może więc czerpać pełnymi garściami z zalet takich działalności. Najbardziej ceniony jest elastyczny czas pracy. Poza własnym portfelem, nikt nie narzuca, ile trzeba pracować, ilu klientów obsłużyć i ile urlopu nam przysługuje. Można poprowadzić osiem wesel w miesiącu, a można nie poprowadzić żadnego. Przyjmując dużą ilość zleceń, można całkiem nieźle zarobić. Średnia stawka za jedną imprezę wynosi około 2 tysięcy złotych. Wystarczy prowadzić wesele co weekend, aby móc cieszyć się całkiem pokaźnym zarobkiem. Nie można również zapomnieć o społecznym aspekcie tej pracy. Z każdym zleceniem można poznawać nowych ludzi, uczestniczyć w ważnych dla nich wydarzeniach, a także samemu zaznać odrobinę rozrywki. Bardzo często młode pary zapraszają wodzirejów do wspólnej zabawy, którym również przysługuje weselny poczęstunek. Niestety, na tym zalety pracy wodzireja się kończą.

Wady pracy wodzireja

W tej pracy można napotkać wiele przeszkód. Główną i najcięższą do przezwyciężenia jest zdobycie odpowiedniej ilości klientów. Z reguły, niestety, jeden klient zamawia tylko jedną usługę przez całe swoje życie. W dużej mierze trzeba polegać na polecaniu przez innych, konieczna jest więc odpowiednia renoma i poziom usług. Choć wodzirej fizycznie pracuje w miesiącu tyle, ile inni w czasie tygodnia, to multum czasu trzeba poświęcić na promocję własnej osoby i poszukiwanie zleceń. To również wizyty w domach weselnych i próby nawiązania z nimi współpracy, założenie i aktualizowanie własnej strony WWW oraz zamieszczanie wielu ogłoszeń w mediach. Nie można zapomnieć również o jeżdżeniu na rozmowy z młodymi parami, które potencjalnie mogą stać się zleceniodawcami. A nie każde takie spotkanie kończy się podpisaniem umowy. Ci, którzy wreszcie zostaną klientami, mają różne wymagania dotyczące swojego wesela. Bardzo często sami nie wiedzą, czego oczekują. Często młodzi mają inne oczekiwania, a rodzina inne. Wodzirej powinien podjąć się negocjacji i próby dojścia do kompromisu w ustalaniu scenariusza imprezy. W tym celu niezbędna jest znajomość bardzo dużej liczby różnych zabaw. Szacuje się, że dobrej klasy wodzirej musi znać ich około siedemdziesięciu. Takich rozmów często wykonuje się kilka, zanim dojdzie do zawarcia konkretnej umowy.

Organizacja wesela

Warunki pracy wodzireja również nie należą do najłatwiejszych. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że to przebywanie na lepszej klasy imprezie, możliwość zabawienia się, skorzystania z poczęstunku. Nie można jednak zapominać o drugiej stronie medalu. Bardzo często wesela są organizowane od godzin popołudniowych do godzin wczesnorannych. Daje to nawet 12 godzin pracy non stop. I tak, jak z początku muzyka może wydawać się miłym dodatkiem, tak po takim czasie zaczyna przeszkadzać. Goście weselni bardzo szybko tracą trzeźwość, a z takimi również trzeba pracować. Nie ma znaczenia, czy wodzirej cierpi na ból głowy czy kręgosłupa, musi tryskać dobrym humorem i być duszą towarzystwa. W końcu bierze odpowiedzialność za najważniejszy dzień w życiu młodej pary. Wodzirej jest osobą w głównej mierze odpowiedzialną za to, jak uda się impreza i jak będą się bawić goście. Analizując te wszystkie plusy i minusy w karierze zawodowej wodzirejów, dochodzi się do wniosku, że trzeba mieć naturalne predyspozycje do takiego zajęcia. Niektórych zdolności nie można się nauczyć, trzeba się z nimi urodzić. Mowa tu szczególnie o umiejętnościach miękkich i społecznych, które pozwolą na swobodną pracę wśród grona gości weselnych. Sam zawód trzeba kochać, by móc przezwyciężać przeciwności i piąć się po szczeblach kariery, a więc i zwiększać swój zarobek. Nierzetelni i niekompetentni bardzo szybko przestaną otrzymywać zlecenia i w krótkim czasie znikną z rynku.

Informacji na temat wad i zalet w tym zawodzie udzielił nam wodzirej na wesele, z którym mieliśmy przyjemność spotkać się osobiście podczas jednej z imprez – dziękujemy!

2 komentarz dla wpisu: “Wady i zalety pracy wodzireja weselnego

  • 14 czerwca 2017 at 11:21
    Permalink

    U nas na weselu był świetny wodzirej z Teatru Polskiego. Goście świetnie się bawili. Program był przygotowany na najwyższym poziomie. W formie kabaretu i przedstawienia jakby. Całość na szczęście mamy nagrane bo mieliśmy na weselu videofilmowanie więc zawsze możemy do tego wrócić. Dobry wodzirej to podstawa!

    Odpowiedz
  • 15 grudnia 2017 at 08:33
    Permalink

    Dla mnie bez różnicy, czy na weselu będzie wodzirej, czy też zespół. Wiem, że to jednak naprawdę duża zagwozdka, bo byłem w tym roku na trzech ślubach i też weselach. W dodatku były to imprezy w jednym obrębie znajomych, więc tematów weselnych mam nadmiar na ten, na przyszły i jeszcze następny rok. Ale wracając do tematu, jedni znajomi mieli wodzireja, dwie pozostałe pary zespół. No jedni nie do końca trafili (kiepska muzyka, tylko podstawowe konkursy), ale drudzy wybrali http://zespolkaskada.pl/ i nie narzekali, podobnie jak goście.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.