Wariograf – dowiedz się o nim więcej, zanim użyjesz go w swojej firmie.

Testy wykrywaczy kłamstw są często przedstawiane w filmie i telewizji jako metoda, dzięki której prawda zostaje wydobyta z osoby, która przyjmuje stanowisko świadka. Na tych pokazach druty przymocowane do ciała sprawcy są również połączone z maszyną, która wytrawia kilka linii na kawałku papieru. Wykwalifikowany specjalista określiłby wtedy, czy dana osoba mówi prawdę, czy nie. Dla niewytrenowanego człowieka wszystko to wydaje się wytworem wyobraźni. Istnieje jednak nauka, która potwierdza skuteczność urządzeń takich jak właśnie wariograf.

Psychologia ujawnia, że ​​dana osoba doświadcza reakcji fizjologicznych, które różnią się w zależności od sytuacji, w której się znajduje. Eksperci uznali, że kiedy dana osoba kłamie, doświadcza zmian wewnętrznych, które często są niewidoczne gołym okiem. W ten sposób opracowali metodę, która jest w stanie określić, czy dana osoba doświadcza tych wewnętrznych reakcji. Tak powstał wariograf, o którym więcej możesz poczytać tutaj http://www.wariograf.com.pl .

Test na wariografie, znany jako test wykrywacza kłamstw, jest środkiem, za pomocą którego mierzy się i rejestruje wskaźniki fizjologiczne danej osoby, aby ustalić, czy mówi prawdę. Proste wariografy mierzą jednocześnie ciśnienie krwi i tętno, podczas gdy bardziej skomplikowane modele takie którymi dysponuje Instytut Badań Wariograficznych są w stanie jednocześnie rejestrować:

  • ciśnienie krwi
  • puls
  • oddech
  • przewodność skóry.

Ostatnie badania pokazują, że wskaźnik dokładności tych testów na wariografie mieści się w zakresie od 75% do 95%. Ponieważ to, co jest testowane, jest czymś wewnętrznym, ta liczba jest już imponująca!

Użytkowanie i zalety

Wraz z rosnącym uznaniem i akceptacją wyników testu wykrywacza kłamstw, ludzie powoli decydują się na wykorzystywane go na swoją korzyść. Wśród wielu zastosowań najczęściej wykorzystywana jest jego rola w badaniach społecznych.

Wykrywacze kłamstw są często wykorzystywane przez naukowców społecznych w określaniu, w jaki sposób nerwowość może wpływać na sposób, w jaki odpowiadamy na pytania. Chociaż nie jest to dokładnie używane do określenia prawdy wypowiedzi danej osoby, urządzenie byłoby zdolne do określania i rejestrowania zmian w swoich wskaźnikach fizjologicznych. Tak więc ten eksperyment społeczny często odbywa się poprzez przeprowadzanie testów przed wywiadem i po rozmowie kwalifikacyjnej.

Niektóre firmy również korzystają z testów wariografem. Jeśli jest to wyraźnie określone w polityce antykorupcyjnej firmy, że są upoważnieni do przeprowadzania testów wariograficznych w celu wytypowania ewentualnych winowajców, może to znacznie zmniejszyć pokusę pracowników do popełnienia takiego przestępstwa. I nawet jeśli zostałoby popełnione – sama myśl o poddaniu się takiemu testowi wytworzyłby już wystarczającą presję, by skłonić sprawcę do przyznania się do przestępstwa. Jest to również doskonały sposób na sprawdzenie potencjalnych pracowników.

Czy też masz jakiś pomysł na wykorzystanie wykrywacza kłamstw w swojej firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.