CTA w wiadomości SMS — jak powinno wyglądać?
Marketing SMS zachęca w 99% poprzez współczynnik otwarć. To dobra informacja, ponieważ pokazuje to jak wiadomości są dla nas ważne i jako klienci jesteśmy nimi zainteresowani. Jest jednak druga strona tego medalu. Użytkownik może otworzyć i szybko zamknąć SMS-a. Aby tego nie zrobił, potrzebne jest silne CTA. Jak je napisać?
Co to jest CTA? Definicja
CTA, czyli call to action to po prostu wezwanie do działania. Umieszczamy go na końcu komunikatu reklamowego, aby zachęcić potencjalnego klienta do wykonania wybranej przez nas akcji. To niezbędny element każdej kampanii, nie tylko tej SMS-owej. Pokazuje bowiem odbiorcy, czego od niego oczekujemy.
Call to action w przypadku marketingu mobilnego zachęca do:
- zakupu produktu lub usługi,
- przejścia na stronę internetową,
- zadzwonienia na konkretny numer wskazany w wiadomości,
- skorzystania z kuponu rabatowego,
- zostawienia opinii o danej firmie.
Najważniejsze elementy dobrego CTA
Pamiętajmy, że każda marketingowa wiadomość SMS musi kończyć się call to action. Może to być klasyczne „Kup teraz” lub też zachęta do przejścia na stronę, np. „Dowiedz się więcej” wraz z dodaniem linku. Niezależnie od tego, jaką formę CTA wybierzesz, powinieneś trzymać się poniższych zasad. Zobacz, jakie cechy ma profesjonalne call to action.
Jest krótkie
Ma to szczególne znaczenie w przypadku SMS, gdzie do wykorzystania jest tylko 160 znaków. Uważnie dobieraj słowa i usuwaj z komunikatów te, które nic do nich nie wnoszą.
Wywołuje uczucie pilności
Czasem odbiorcę trzeba trochę bardziej zachęcić do skorzystania z oferty. Zwroty takie jak „tylko dzisiaj” czy „oferta dostępna do piątku” potrafią zdziałać cuda i wpłynąć pozytywnie na konwersję. Ma to związek ze strachem przed przegapieniem czegoś, czyli FOMO.
Przekazuje wartość
Dobre CTA mieści w sobie korzyść dla odbiorcy. Aby więc wykorzystać w pełni moc CTA, umieść w nim słowa mocy, takie jak: „za darmo”, „promocja”, „20% zniżki”.
Jest bezpośrednie
Najpopularniejsze CTA napisane są w drugiej osobie, np. „Kup teraz”, „Sprawdź”, czy „Dowiedz się więcej”. Badania pokazują jednak, że często to komunikaty pierwszoosobowe cechują się większą konwersją. Warto więc sprawdzić obie wersje w swojej kampanii.
Ma konkretny wydźwięk
Unikaj lania wody w CTA. To komunikat, który jasno powinien informować odbiorcę o tym, co się stanie, gdy kliknie on w link. Pisz czytelnie i krótko. Możesz w tym celu zainspirować się przykładami od innych.
CTA w SMS marketingu
Wysyłając wiadomości SMS, pierwszy krok masz już za sobą. Twoi odbiorcy wyrazili już bowiem zgodę na otrzymywanie treści marketingowych od Twojej firmy. Teraz trzeba ich tylko nieco zachęcić do działania — nie tylko poprzez ciekawą ofertę, ale również przejrzyste CTA. I choć w SMS-ach nie masz możliwości stworzenia przycisku do kliknięcia, możesz wykorzystać inny sposób — link w wiadomości. Współpracując z SMS Center na stronie https://smscenter.pl/, zyskujesz możliwość generowania skróconych odnośników oraz tworzenia spersonalizowanych CTA dla każdego Twojego odbiorcy.