Co warto wiedzieć na temat pracy na taxi?
Szukasz pracy w charakterze kierowcy? Może zainteresuje Cię temat pracy na taksówce? W poniższym tekście chcemy podzielić się z czytelnikami doświadczeniami z branży taksówkarskiej. Podpowiemy co warto wiedzieć na temat pracy na taksówce, jakie są jej plusy i minusy, jakie uprawnienia należy zdobyć, z jakimi kosztami się wiąże i dlaczego warto współpracować z dobrą korporacją taksówkarską. Zaczynajmy.
Dlaczego praca na taksówce budzi spore emocje?
Zawód, jakim jest taksówkarz jest znany od dziesięcioleci. W tym czasie rynek przeszedł sporą zmianę. Szczególnie ostatnie 5-10 lat przyniosło gwałtowny wzrost osób pracujących na taksówce w oparciu o tzw. aplikacje do zamawiania przewozów. To z kolei spowodowało, że praca na taxi obrosła w pewne mity, które warto obalić. Jak każdy zawód ma ona swoje zalety i wady. I jak w każdej profesji również na taxi trafiają się tzw. czarne owce, które psują opinię na temat branży. Na szczęście, całościowo taxi nadal ma się nieźle.
Czy praca na taksówce jest dla każdego?
Praca na taksówce bywa postrzegana jako lekka i przyjemna. W rzeczywistości jednak nie każdy się do niej nadaje. Wbrew pozorom nie wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B. Kierowca taxi powinien być osobą komunikatywną, uprzejmą i cierpliwą. Nie może się łatwo denerwować stojąc np. w korkach. Musi też umieć radzić sobie ze stresem i napięciem, które mogą się pojawić podczas niektórych kursów. Dodajmy jeszcze, że czym innym jest jazda samochodem 1 godz. dziennie np. do pracy i z powrotem, a czym innym jazda 8-10 godz. dziennie, w korkach, bez względu na pogodę.
Jakie są plusy pracy na taksówce?
Taksówka ma jednak wiele zalet. Po pierwsze, daje dużą swobodę i elastyczność. Możemy sami wybierać godziny pracy i dni wolne. Możemy też decydować, jak długo chcemy danego dnia pracować. Po drugie, praca na taksówce jest ciekawa i urozmaicona. Nie ma dwóch takich samych dni ani kursów. Jeśli tylko mamy ochotę, możemy rozmawiać z pasażerami dzięki czemu czas podróży mija szybko a przy okazji możemy się czegoś dowiedzieć.
Jakie są minusy bycia taksówkarzem?
Praca na taksówce ma też jednak swoje wady.
Po pierwsze, wiąże się z odpowiedzialnością. Kierowca taksówki musi dbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Nieodłącznym aspektem pracy na taksówce są też związane z tym koszty. Główne z nich to koszty utrzymania samochodu, rat lub leasingu. Do tego dochodzą koszty paliwa, prowizji od otrzymanych zleceń i ewentualnych awarii samochodu. Nie można też zapomnieć o regularnych przeglądach. Auto na taksówce pokonuje każdego roku kilka razy więcej kilometrów niż używane do celów prywatnych.
Po drugie, praca na taksówce może być męcząca i stresująca, szczególnie na początku. Musimy jeździć w różnych warunkach pogodowych i być zawsze na czas, nie łamiąc przy tym przepisów drogowych.
Po trzecie, zarobki taksówkarza mogą być niestabilne i niepewne. Mogą się one sporo różnić w zależności od popytu na usługi taksówkarskie, pory roku, czy sytuacji gospodarczej. Ludzie dużo chętniej jeżdżą taksówkami jesienią i zimą, aniżeli latem.
Dlaczego warto współpracować z zaufaną korporacją?
Chcesz pracować na taksówce, musimy mieć licencję taxi i jednoosobową działalność gospodarczą. Musimy też zadbać o samochód, który spełnia wymagania techniczne i przyzwoicie wygląda. To na początek. Następnie mamy wybór:
– pracować na własny rachunek np. w oparciu o postoje taksówek, aplikacje do przewozu osób,
– dołączyć do korporacji taksówkarskiej.
Współpraca z korporacją ma wiele korzyści. Po pierwsze, daje szansę na większą ilość kursów i klientów. To korporacja zajmuje się promocją i reklamą, a także obsługą telefoniczną i internetową zamówień. Do nas należy ich obsługa.
Po drugie, korporacje coraz częściej zajmują się tzw. bezgotówkową obsługą zleceń, co oznacza, że pasażer rozlicza się korporacją, a ta dzieli się zyskiem z kierowcą. To wygodny model, gdyż nie musimy obawiać się, że pasażer nam nie zapłaci, nie będziemy mieli jak mu wydać itd.
Po trzecie korporacje np. Rabbit-Trans Poland dają poczucie pewnej przynależności i rozpoznawalności. Na rynku istnieje duża grupa klientów, która nadal woli korzystać z usług korporacji właśnie dlatego, że są one często znane od lat. Dzięki temu wiadomo mniej więcej, czego można się spodziewać.
Jakie usługi można świadczyć w ramach taksówki?
Praca na taksówce nie ogranicza się tylko do przewozu ludzi. Możemy też świadczyć inne usługi, które mogą zwiększyć nasze dochody i zadowolenie klientów. Oto kilka przykładów:
– przewóz paczek – możesz dostarczać paczki do domu lub biura, np. kwiaty, prezenty, dokumenty,
– dowóz jedzenia – niektóre korporacje mogą współpracować z restauracjami lub serwisami gastronomicznymi i dowozić jedzenie np. catering do korporacji,
– transfer lotniskowy – w ramach współpracy z firmami możesz świadczyć usługi dowozu i odbioru ludzi z i na lotnisko, gwarantując im zawsze komfortowy i punktualny transport,
– przewóz zwierząt – możesz zabierać do taxi zwierzęta domowe, np. psy, koty, chomiki, pod warunkiem, że są w klatkach lub transporterach.
Podsumowanie
Praca na taksówce to nie tylko sposób na zarobek, ale też pewien styl życia. To praca dla osób, które lubią jeździć samochodem, kontaktować się z ludźmi i mieć nienormowany czas pracy. Jak każda inna profesja, ma swoje plusy i minusy, które trzeba znać i akceptować. Mamy nadzieję, że powyższy tekst dostarczył kilku informacji, które okażą się pomocne dla osób, które dotychczas myślały o pracy na taksówce, ale miały liczne obiekcje.