Sposób na większy ruch limfy – poznaj kinezjotaping

Większość osób, sportowców lub nie, doświadczyło urazu mięśniowo-szkieletowego z powodu nadużywania określonej tkanki lub mięśnia. Te urazy spowodowane nadużyciem mogą spowolnić osobę zarówno w rutynowych treningach, jak i w codziennym życiu. Chociaż nie wszystkie urazy reagują w ten sam sposób, wiadomo, że wiele obszarów urazów spowodowanych nadmiernym zużyciem gromadzi płyn limfatyczny, powodując obrzęk i ból. Obrzęk i ból pochodzą z nagromadzonego płynu limfatycznego, wywierającego zwiększony nacisk na uszkodzony mięsień lub tkankę.

Taping przy użyciu rozwiązań takich jak https://fizjomasaz.pl/rehabilitacja/kinesiotaping/ stał się bardzo popularną proponowaną pomocą w leczeniu i regeneracji w ciągu ostatnich kilku lat. Uważa się, że kinezjotaping podnosi skórę z leżących poniżej warstw powięzi, pasm lub tkanki łącznej. Uniesienie skóry z powięzi powoduje większy ruch płynu limfatycznego, który transportuje białe krwinki po całym ciele i usuwa bakterie, produkty przemiany materii i szczątki komórkowe. Gdy taśma jest prawidłowo używana, może również zapewnić wsparcie otaczającym mięśniom i pomóc w zapewnieniu, że mięsień nie rozciągnie się ani nie skurczy.

Badania sugerują, że taśma umożliwi:

  • zwiększenie tlenu do uszkodzonego mięśnia

  • zmniejszenie stanu zapalnego.

Przeprowadzono kilka różnych badań, w których oceniano poziom bólu w skali od (0-10) do wykonywania różnych czynności podczas noszenia kinezjotapingu lub innej formy taśmy. Jednak badanie te są podatne na zbyt potencjalną stronniczość ze strony użytkowników i małą liczebność próby. Wiele z cytowanych badań podzielało tylko niektóre wyniki lub uznano je za istotne, ale niskiej jakości – warto jednak podjąć temat i kierować się do fachowych źródeł, które coraz częściej pokazują, że kinezjotaping właściwie używany naprawdę ma sens. Dużo interesujących informacji na temat samej profesjonalnej rehabilitacji można też znaleźć tutaj: https://stopnadwadze.pl/lifestyle/profesjonalna-rehabilitacja/.

Biegasz? Zobacz, czy i jak kinezjotaping może Ci pomóc!

Niestety, u biegaczy często zdarzają się niewielkie kontuzje i nadwyrężenia mięśni. Na szczęście taśma może zapewnić Twoim mięśniom dodatkowe wsparcie. Ale wiedza o tym, jak i gdzie dokładnie nakleić mięśnie, może być nieco myląca, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Nałóż jeden pasek taśmy, który zaczyna się po prawej stronie pod kolanem i kończy na szczycie ścięgna podkolanowego tuż pod pośladkami. Nałóż kolejny pasek taśmy w ten sam sposób, ale po przeciwnej stronie. Upewnij się, że trzymasz nogę prosto podczas nakładania taśmy. Następnie umieść mniejszy poziomy pasek taśmy tuż pod obszarem ścięgna podkolanowego, gdzie odczuwasz największy ból – upewnij się, że mocno go pociągasz, napinasz. Umieść kolejny pasek poziomej taśmy (tego samego rozmiaru co drugi) tuż nad obszarem ścięgna podkolanowego, gdzie odczuwasz największy ból – ponownie naciągnij mocno, aby powstało napięcie. Jest to uniwersalne podejście – ale bardzo dobre dla osób początkujących z kinezjotapingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.