Jak właściwie działają lampy uvc do dezynfekcji?

Światło ultrafioletowe ma długą historię jako środek dezynfekujący, a wirus SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, jest łatwo unieszkodliwiany przez światło UV. Pytanie brzmi, jak najlepiej wykorzystać światło UV do zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa i ochrony zdrowia ludzkiego podczas pracy, nauki i zakupów w pomieszczeniach.

Wirus rozprzestrzenia się na kilka sposobów.

Główną drogą przenoszenia się jest kontakt międzyludzki za pośrednictwem aerozoli i kropelek emitowanych podczas oddychania, rozmowy, śpiewu lub kaszlu osoby zakażonej. Wirus może być również przenoszony, gdy ludzie dotykają twarzy krótko po dotknięciu powierzchni, które zostały skażone przez osoby zakażone. Ma to szczególne znaczenie w placówkach służby zdrowia, w sklepach, w których ludzie często dotykają lad i towarów, a także w autobusach, pociągach i samolotach.

Promieniowanie UV można wykorzystać do zmniejszenia ryzyka przenoszenia przez obie drogi. Światła UV mogą być komponentami mobilnych maszyn, czy to robotów, czy sterowanych przez człowieka, które dezynfekują powierzchnie. Można lampy uvc do dezynfekcji również stosować w systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub w inny sposób umieszczać w strumieniach powietrza w celu dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach. Jednak portale UV, które mają na celu dezynfekcję ludzi wchodzących do pomieszczeń, są prawdopodobnie nieskuteczne i potencjalnie niebezpieczne.

Co to jest światło ultrafioletowe?

Promieniowanie elektromagnetyczne, które obejmuje fale radiowe, światło widzialne i promieniowanie rentgenowskie, jest mierzone w nanometrach lub milionowych częściach milimetra. Promieniowanie UV obejmuje fale o długości od 100 do 400 nanometrów, które znajdują się tuż za fioletową częścią widma światła widzialnego i są niewidoczne dla ludzkiego oka. UV dzieli się na regiony UV-A, UV-B i UV-C, które mają odpowiednio 315-400 nanometrów, 280-315 nanometrów i 200-280 nanometrów.

Warstwa ozonowa w atmosferze odfiltrowuje fale UV o długości poniżej 300 nanometrów, co blokuje promieniowanie UV-C od Słońca, zanim dotrze do powierzchni Ziemi. Myślę o UV-A jako o zakresie do opalania, a UV-B jako o zasięgu opalania. Wystarczająco wysokie dawki UV-B mogą powodować zmiany skórne i raka skóry. UV-C zawiera najskuteczniejsze długości fal w zabijaniu patogenów. UV-C jest również szkodliwe dla oczu i skóry. Sztuczne źródła światła UV przeznaczone do dezynfekcji emitują światło z zakresu UV-C lub szerokiego spektrum, które obejmuje UV-C.

Jak UV zabija patogeny?

Fotony UV o średnicy od 200 do 300 nanometrów są dość skutecznie absorbowane przez kwasy nukleinowe tworzące DNA i RNA, a fotony poniżej 240 nanometrów są również dobrze absorbowane przez białka. Te niezbędne biocząsteczki są uszkadzane przez pochłoniętą energię, co sprawia, że materiał genetyczny wewnątrz cząsteczki wirusa lub mikroorganizmu nie jest w stanie replikować się ani powodować infekcji, inaktywując patogen.

Zazwyczaj do inaktywacji patogenu potrzeba bardzo małej dawki światła UV w tym zakresie bakteriobójczym. Dawka UV zależy od natężenia źródła światła i czasu ekspozycji. Dla danej wymaganej dawki źródła o większej intensywności wymagają krótszych czasów ekspozycji, podczas gdy źródła o niższej intensywności wymagają dłuższych czasów ekspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.