Właściwość miejscowa komornika sądowego – na czym polega?

Komornicy, czyli agenci egzekucyjni, odwiedzają domy ludzi w celu ściągnięcia długów. Jeśli nie można zwrócić należnych pieniędzy, mogą również odebrać nieruchomość, a nawet eksmitować lokatorów w ekstremalnych sytuacjach.

Istnieją dwa rodzaje komorników: komornicy sądowi i ci, którzy są upoważnieni przez organy egzekucyjne, którzy zbierają pieniądze w imieniu swoich klientów, choć często zadania, które wykonują, będą takie same.

Typowe codzienne obowiązki komornika mogą obejmować:

-Kontaktowanie się z dłużnikami w celu wezwania do zapłaty
-Odwiedzanie domów dłużników, gdy nie odpowiedzieli na wezwanie
-Oferowanie porad finansowych i wsparcia w spłacie
-Doręczanie wezwań
-Zajmowanie towarów i mienia dla tych, którzy nie mogą dokonywać płatności
– Organizacja sprzedaży skonfiskowanego mienia na aukcji

Właściwość miejscowa komornika sądowego – ważna kwestia do zrozumienia!

Sytuacja, kiedy dłużnik nie reguluje należności, która ma podstawy w orzeczeniu sądowym – konieczny jest wniosek egzekucyjny skierowany do komornika sądowego. I tutaj właśnie pojawia się rola właściwości miejscowej komornika sądowego, jako odpowiedź na pytanie który komornik sądowy będzie właściwy dla danego postępowania.

Odpowiedzi na to pytanie w jak najbardziej dokładnym i wiarygodnym sensie należy szukać w ustawie o komornikach sądowych, która obowiązuje od początku 2019 roku. Dokładniej chodzi o to, że istnieje coś takiego jak możliwość wyboru komornika przez wierzyciela – choć nie można tutaj mówić o dowolności, gdyż właśnie pojawia się właściwość miejscowa komornika sądowego Przykład na tej stronie . Chodzi o zapewnienie dłużnikowi dostępu do sądu, dlatego sama możliwość okazuje się być ograniczona do obszaru apelacji, gdzie znajduje się siedziba danego komornika sądowego. Dzięki temu nie trzeba martwić, że dojdzie do okoliczności, w której dłużnik ma miejsce zamieszkania zbyt oddalone od siedziby sądu, czy samego komornika. Oczywiście są wyjątki, na przykład gdy mowa o egzekucji z nieruchomości, czy sytuacji, w ramach których stosowane są odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości.

Czy się do tego nadaje?

Zatem, jako kandydat na komornika zrozumiałeś na czym polega właściwość miejscowa komornika sądowego, ale czy jesteś pewny, że ta ścieżka kariery jest dla Ciebie? Aby zostać komornikiem, pewność siebie, przekonanie i siła charakteru są absolutnie niezbędne. Często opinia publiczna może cię negatywnie oceniać za wykonywanie poleceń, a umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest nieodłączną częścią pracy.

Podobnie, ponieważ osoby, które napotkasz, mogą łatwo wpaść w złość lub zdenerwowanie, umiejętność rozmawiania z ludźmi z różnych środowisk powinna być postrzegana jako warunek wstępny. Inne ważne cechy komornika to: takt, pewność siebie, dogłębne zrozumienie prawa, uczciwość i dobre poczucie sprawiedliwości, doskonałe umiejętności oceny, siła fizyczna. Być może teraz będziesz miał większe zrozumienie całego tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.