Własna firma ogrodnicza – jak zacząć?

Jeśli szukasz równocześnie pomysłu na ciekawy biznes i możliwość pracy poza domem, ogrodnictwo to świetny przemysł, w który można się zaangażować. Wchodzący w ten temat przedsiębiorcy zwykle są na doskonałej pozycji do tego, aby rozpocząć udany biznes – szczególnie jeśli projektowanie i wykonywanie ogrodów to ich pasja. Jeśli i ty masz marzenia o planowaniu wspaniałych terenów zielonych lub po prostu chcesz zarabiać na interakcjach z osobami spoza biura, ten przewodnik pomoże Ci rozpocząć. Kto wie, pewnego dnia może się okazać, że zaprojektujesz ogród angielskiej królowej?

Nienormowany czas pracy

Trudno wyznaczyć ścisłą rutynę dla kogoś, kto prowadzi działalność w ogrodnictwie, trzeba mieć tego świadomość iż zazwyczaj będzie się pracować wczesny ranek i weekend praktycznie, a plany realizować już w dowolnym, odpowiednim dla siebie momencie. Trzeba być przygotowanym na to, że klienci mogą chcieć realizacji pracy w określonym czasie i oczywiście trzeba będzie się do ich życzeń dostosować. W tym biznesie bowiem nie tylko ważne jest jak dobrze wykonujesz swoje roboty ziemne i prace ogrodnicze, ale przede wszystkim liczy się utrzymywanie dobrych relacji z klientami – bo to pomoże rozpowszechniać Twoje imię jako eksperta i fachowcy, któremu można powierzyć swój ogród, a nie ma lepszej reklamy niż to. Jednocześnie należy być przygotowanym na spędzanie wieczorów związanych z fakturami i odpowiadaniem na e-maile.

Lokalizacja

Ze względu na połączenie prostoty i wstępnie ustalonych możliwości tworzenia sieci kontaktów, najczęściej zaczyna się biznes w ogrodnictwie w pobliżu miejsca zamieszkania. Nie zakładajmy jednak, że jest to najlepsza opcja. Najpierw sprawdź swoją lokalizację, bo musisz wiedzieć, ilu jest konkurentów, z którymi się będziesz bił o klienta, co oferujesz i czego możesz się spodziewać. Jeśli w okolicy nie brakuj niedrogiego i efektywnego biznesu w ogrodnictwie, będzie bardzo trudno się wybić. Najlepszą opcją jest zawsze zapewnienie usług w obszarze, w którym tego brakuje, więc przeprowadzaj badania i upewnij się, że wiesz jak najwięcej o tym, dokąd zmierzasz w ramach swojego biznesu. Musisz wyszukać luki na rynku – gdy to zrobisz, możesz zdecydować, co będzie najlepszą lokalizacją dla twojej firmy.

Naturalne umiejętności

Prowadzenie działalności w branży ogrodniczej wymaga wielu umiejętności. Choć umiejętność tworzenia pięknych krajobrazów będzie regularnie poddawana testowi, jako szef musisz mieć umiejętności finansowe i umiejętności komunikacyjne. Dlatego przed podjęciem zobowiązania się do firmy, zadaj sobie pytanie, czy masz następujące umiejętności:

• Kreatywny umysł
• Wielka zdolność komunikacji
• Talent do organizacji
• Umiejętność projektowania
• Ogólna umiejętność ogrodnictwa
• Umiejętności negocjacyjne w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia zysków
• Niezawodność dbania o renomę firmy
• Motywacja do pracy w różnych warunkach
• Znajomość biznesu

Dbaj o bezpieczne, czyste środowisko, w którym będziesz trzymać towary i sprzęt. Utrzymanie niezbędnych narzędzi ogrodniczych i towarów do wykorzystania jest podstawą do odpowiedniego prowadzania tego biznesu.

Poradnik opracowaliśmy wspólnie z firmą wykonującą roboty ziemne głównie na terenie Małopolski.

Jeden komentarz dla wpisu: “Własna firma ogrodnicza – jak zacząć?

  • 7 czerwca 2017 at 09:17
    Permalink

    Gdzieś czytałem, że coraz więcej firm ogrodniczych stosuje odżelaziacze wody podczas podłączania wodnej architektury ogrodowej. Z tego co wyczytałem przyczynia się w to do zwiększenia żywotności urządzeń pompujących i nawadniających po przez eliminacje żelaza z wody. Ktoś słyszał o czymś takim? Prowadzę biznes ogrodniczy i chętnie bym się zagłębił w ten temat. Znalazłem nawet sklep, który ma przenoście odżelaziacze (tutaj http://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze). Ktoś może coś więcej na ten temat powiedzieć?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.