Jakie formy wsparcia oferuje urząd pracy bezrobotnym? Sprawdzamy!
Bezrobotni, którzy znaleźli się w trudnym położeniu zawodowym mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony urzędów pracy. Takie osoby nie są pozostawione same sobie i w krótkim czasie mogą rozpocząć zupełnie nowy etap w swoim życiu. Kluczowe jest to, aby jak najszybciej zarejestrowały się w najbliższym urzędzie pracy i uzyskały status osoby bezrobotnej.
Formy wsparcia dla osób bezrobotnych – z czego można skorzystać?
Bezrobotni mogą obecnie skorzystać z różnych form wsparcia. Wystarczy odwiedzić lokalny urząd pracy i porozmawiać na ten temat z wykwalifikowanymi pracownikami. Podstawową formą wspierania osób bezrobotnych jest organizowanie staży i rozmaitych szkoleń. Dzięki temu zainteresowani zdobywają nowe umiejętności, a być może po zakończonym stażu rozpoczną pracę u rzetelnego pracodawcy.
Alternatywą jest jednorazowa dotacja (dofinansowanie) na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy nie chcą dalej pracować u innych osób, lecz chcą stać się przedsiębiorcami. Jeśli ktoś ma do tego “smykałkę” i dysponuje gotowym biznesplanem może liczyć na wsparcie rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dotacja może objąć swoim zasięgiem:
- koszty związane z pomocą prawną,
- rozmaite konsultacje,
- doradztwo
Ciekawą propozycją oferowaną przez urzędy pracy są tzw. pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, prace społecznie użyteczne oraz roboty publiczne. Jak widać wsparcie jest realizowane na wielu różnych płaszczyznach, wystarczy się na nie jedynie otworzyć i jak najszybciej przystąpić do działania.
Formy wsparcia dla osób bezrobotnych – o czym jeszcze warto wiedzieć?
Sporym udogodnieniem dla osób bezrobotnych jest również pośrednictwo pracy oraz pośrednictwo zawodowe. Bezrobotni co kilka tygodni otrzymują nowe oferty pracy (istnieje szansa przeglądania ich przez Internet – na stronie urzędu) i dowiadują się nieco więcej na temat swoich kompetencji zawodowych (pomaga im to w znalezieniu optymalnego zatrudnienia).
Finansowymi formami wsparcia są m.in.: bony zatrudnieniowe oraz zasiedleniowe. W grę wchodzi także zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania oraz refundacja kosztów opieki nad dzieckiem (do lat 7). O szczegółach związanych z poszczególnymi formami wsparcia można się dowiedzieć podczas bezpośredniego spotkania z pracownikami urzędów pracy lub na stronach internetowych wybranych urzędów. Warto mieć również na uwadze to, że jako osoba bezrobotna zainteresowani mogą skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz statusu osoby ubezpieczonej (ubezpieczenie zdrowotne).