Wszystko co chciałbyś wiedzieć o pracy górników

Górnik należy do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Z pewnością nie jest to zawód dla każdego. Na czym dokładnie polega taka praca i jakie trzeba spełnić wymagania, żeby móc ją wykonywać?

Górnik może być zatrudniony w kopalni podziemnej i odkrywkowej. Praca przy wydobyciu węgla kamiennego obejmuje kilka różnych etapów. Na początku jest to przygotowanie złoża do eksploatacji. W przypadku podziemnych kopalni wymaga to drążenia głębokich szybów oraz chodników. Zarówno szyby, jak i chodniki muszą zostać zabezpieczone odpowiednimi konstrukcjami ze stali, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa górników, którzy przebywają pod ziemią.

Główny proces wydobycia węgla, który określa się jako urabianie, polega na mechanicznym wybieraniu okruchów węgla. Powstające w ten sposób otwory uzupełnia się podsadzkami, które wzmacniają ściany szybów i chronią je przed zawaleniem. Górnicy korzystają w swojej pracy z różnych urządzeń oraz maszyn. Każdy z pracowników odpowiada za konkretny etap przygotowania lub wydobycia.

Jakie wymagania trzeba spełnić żeby zostać górnikiem?

Aby pracować w zawodzie górnika należy ukończyć zawodową szkołę górniczą na odpowiednim kierunku. Dodatkowo osoby, które używają specjalistycznych maszyn muszą mieć odpowiednie uprawienia od ich obsługi. Każdy pracownik kopalni obowiązkowo przechodzi szkolenie BHP. Bardzo duże znaczenie ma znajomość wszystkich zasad oraz procedur, które obowiązują na terenie kopalni i gwarantują nie tylko sprawny przebieg pracy, ale także zachowanie bezpieczeństwa.

Duża siła nie jest oficjalnym wymogiem, który trzeba spełnić, żeby podjąć pracę w kopalni. Nie da się jednak ukryć, że górnik codziennie wykonuje bardzo ciężką pracę fizyczną, która wymaga dobrego zdrowia, dużej sprawności i odpowiedniej tężyzny fizycznej. Dlatego konieczności posiadania odpowiedniej siły wynika z samego charakteru tego zawodu.

Niestety przy tak ciężkiej i wymagającej pracy górnicy zazwyczaj nie mogą liczyć na zbyt duże wynagrodzenie. Najniższe zarobki w tym zawodzie mogą wynosić 1300 złotych netto na miesiąc, co nie stanowi zbyt imponującej kwoty. Na szczęście w zależności od kopalni, jej rodzaju i umiejscowienia, górnicy mogą również otrzymywać wyższe wynagrodzenie – nawet ponad 5000 tys złotych netto. Kwota wypłaty zależy także w dużym stopniu od posiadanego stażu pracy oraz kwalifikacji, np. uprawnień od obsługi ciężkiego sprzętu.

Zagrożenia dla życia i zdrowia

Praca górnika jest związana z wieloma różnymi zagrożeniami, które dotyczą przede wszystkim pracowników kopalń podziemnych. Przede wszystkim praca pod ziemią związana jest z zagrożeniami wynikającymi z naturalnych ruchów ziemi. Mogą one spowodować między innymi tąpnięcia, zawały oraz oberwanie się skał ze stropu. Czasem dochodzi również do uwalniania się niebezpiecznych gazów i pyłów o toksycznym działaniu. Górnicy wykorzystują w swojej pracy wiele urządzeń, które przy niewłaściwym użytkowaniu mogą spowodować wypadki oraz urazy.

Górnicy każdego dnia wykonują bardzo ciężką pracę fizyczną, często w niewygodnej, pochylonej pozycji. Taka praca stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jest przyczyną bólu kręgosłupa, rąk i nóg, a na dłuższą metę może prowadzić do rozwoju poważnych problemów dotyczących układu ruchu. Jednocześnie warunki pracy pod ziemią są źródłem nieustannego stresu, na który narażeni są górnicy. To również nie sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia.

W związku z trudami pracy w kopalni, górnicy mają inne przepisy emerytalne. Przechodzą na emeryturę niezależnie od wieku. Warunkiem jest przepracowanie 25 lat pod ziemią. Dla niektórych możliwość otrzymania świadczenia emerytalnego z tak krótkim stażem może wydawać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Trzeba jednak brać pod uwagę wszystkie zagrożenia, które są związane z pracą górnika, a także możliwą utratę zdrowia. Z pewnością nie jest to łatwa, ani lekka praca – ten zawód należy do jednych z najbardziej wymagających i obciążających, a 25 lat spędzonych na pracy pod ziemią może okazać się dla wielu zbyt dużym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.