Wszystko na temat zawodu Ceramika

Polska gospodarka może pochwalić się wspaniałymi zakładami ceramicznymi, których produkty zdobywają uznanie w naszym kraju, ale są też prawdziwym hitem eksportowym. Naczynia przygotowywane są z niezwykłą precyzją i dbałością o najdrobniejszy element ornamentu. Nic więc dziwnego, że wykwalifikowani ceramicy w dzisiejszych czasach są na wagę złota.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na stanowisko ceramika?

W pierwszej kolejności sprawdzane jest specjalistyczne wykształcenie. Można je zdobyć w szkole zawodowej, jednak w Polsce istnieje coraz mniej placówek kształcących w tym kierunku. Pojedyncze technika, w których wykładana jest technologia ceramiki oraz odbywają się zajęcia praktyczne, znajdziemy jeszcze na południu kraju. Następnie należy ukończyć studia, np. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej lub na kierunku „sztuka i wzornictwo ceramiki” w ASP we Wrocławiu. Swoją wiedzę warto uzupełnić o odbycie podyplomowych kursów i warsztatów uwzględniających m.in. zajęcia z obsługi pieca lub warsztaty toczenia na kole garncarskim. Po przejściu takiej drogi edukacji, znalezienie pracy w zawodzie nie powinno stanowić żadnego problemu.

Należy również posiadać wysokie zdolności manualne i odpowiednie predyspozycje fizyczne. Stan zdrowia poparty badaniami lekarskimi musi umożliwiać pracę w wysokich temperaturach, ze względu na piec, którego temperatura w środku sięga nawet ponad 1000 stopni Celsjusza. Konieczna jest też odporność na hałas oraz przygotowanie do ciągłego wykonywania obowiązków w pozycji stojącej.

Bardzo istotna jest również dokładność i zdolność koncentracji, aby nie popełnić żadnego błędu w wylepianiu naczyń lub ich późniejszym dekorowaniu. W tym zawodzie mocno przydaje się też umiejętność pracy w zespole.

Najważniejsze obowiązki w pracy ceramika

Praca ceramika podzielona jest na wiele etapów produkcji wyrobu.

Wytwarzanie przedmiotów ceramicznych wiąże się z ręcznym lub mechanicznym formowaniem przy użyciu wcześniej przygotowanych składników oraz osuszaniem i wypalaniem w piecu. Następnie należy uszykować gipsową formę do ręcznego kształtowania naczynia i późniejszego wykonania odlewów. Cały proces trwa kilka godzin. Ostatnie zadanie należy do zdobnika, który zajmuje się profesjonalnym wzornictwem, wpływającym na końcowy efekt wizualny wytworzonego przedmiotu. To od jego pracy w dużej mierze zależy wartość naczynia.

Po wypełnieniu wszystkich obowiązków należy umyć w zlewie (najlepiej nadają się do tego zlewy podblatowe granitowe) wykorzystane narzędzia oraz uprzątnąć swoje stanowisko pracy.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć ceramik?

Największą pensję otrzymuje zdobnik ceramiki, zarabiający do 2500 zł brutto miesięcznie. Pracownik zajmujący się samym wyrabianiem naczyń ceramicznych otrzyma wynagrodzenie mniejsze o kilkaset złotych.

Trzeba mieć na uwadze fakt, iż nie jest to najbardziej rozwojowy zawód. Warto jednak poszerzać kwalifikacje i wykonywać obowiązki najlepiej, jak się tylko potrafi. Być może przełożony doceni jakość Twojej pracy, dzięki czemu zostaniesz przydzielony do bardziej odpowiedzialnych zadań, a co za tym idzie, otrzymasz wyższą stawkę godzinową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.