Wydajność pracy w Polsce
Jeśli chodzi o wydajność pracy w naszym kraju to jesteśmy na szarym końcu w porównaniu do pracowników całej unii europejskiej. Polska jest w czołówce, jeżeli chodzi o czas spędzany przez pracownika w pracy. Przez to też nasza wydajność pracy spada. Pracownik niewypoczęty i zmęczony jest mało wydajnym pracownikiem. W naszym kraju pracownicy bardzo dużo wyrabiają godzin nadliczbowych. Niby czas jest pracy jest długi, ale podczas godzin dodatkowych wykonywanych po swoim czasie pracy, pracownicy są już znacznie mniej wydajni. Według przeprowadzonych badań nasza wydajność pracy jest aż trzykrotnie niższa niż wydajność pracy średniej europejskiej.
Wydajności pracy nie sprzyjają też nasze firmy zatrudniające pracowników. Zachodni pracownicy już dawno doszli do wnioski, ze na wydajność pracownika wpływa między innymi odpowiednio dobrze zorganizowana praca orz dobra funkcjonalność miejsca pracy. Zagraniczni pracodawcy zapewniają swoim pracownikom odpowiednią regenerację i odpoczynek w trakcie pracy. Tworzą odpowiednie zaplecza socjalne na przykład kuchnię z kawą, herbatą, owoce, lodówkę itd.
Często również zagraniczni pracodawcy zapewniają swoim pracownikom ciepłe posiłki regeneracyjne. Pracownicy w trakcie przerwy relaksują się w takich miejscach i z nowymi siłami wracają do pracy.
Jaki wpływ na wydajność pracy ma nasz Polski rynek pracy?
Sytuacja na Polskim rynku pracy jest dość skomplikowana i można nią tłumaczyć prawie wszystko. Polski rynek pracy charakteryzuje się między innymi niskimi zarobkami i wysokim bezrobociem. Częściowo i pośrednio na pewno ma to jakieś znaczenie, ale bardziej za lepszą wydajność pracy odpowiada dobra organizacja pracy.
Jaki więc jest przepis na polepszenie wydajności pracy?
Nie ma idealnego sposobu na podniesienie wydajności pracy. Mówi się, że sposobem na wyższą wydajność jest płacenie za efekty pracy. Istnieje wiele takich zawodów, w których płaci się za efekty pracy. Przykładem mogą być pracownicy call center. Rzeczywiście wydajność pracy jest tam duża, ale pracownicy bardzo szybo się wypalają i ich efektywność, kreatywność i chęci spadają. Prawdziwym kluczem do zwiększenia wydajności pracy jest przede wszystkim większe zaangażowanie. Nie chodzi tutaj tylko o swoje obowiązki, ale również o życie firmy. Pracownik utożsamiający się z swoją firmom zna jej cele i czuje się jej częścią. Bardzo istotna jest tutaj jednak rola pracodawcy, który taki system wprowadza
Wydajność pracy w poszczególnych sektorach rynku.
Jeżeli chodzi o sektory rynku w ubiegłym roku najbardziej wydajność pracy wzrosła w działalności finansowej i ubezpieczeniach. Banki, fundusze i zakłady ubezpieczeniowe są zakładami o bardzo dużej wydajności pracy. Wzrosła również wydajność pracy w sektorze budowlanym. Niestety nie każdy sektor pracy może pochwalić się lepszymi wynikami. Największy spadek wydajności dotkną sektora informacji i telekomunikacji.
Pamiętać należy, ze jest to jednak branża bardzo różnorodna obejmująca w sobie wile różnych firm. W jej skład wchodzą dobrze prosperujące firmy informatyczne i komunikacji sieciowej jak i również producenci filmowi i wydawnictwa. Ci ostatni niestety nawet gdyby się bardzo starali nie są w stanie poprawić swojej wydajności. Podsumowując wszelkie badania prowadzone nad wydajnością pracy Polaków najgorzej wypada sektor gastronomii i hotelarstwa.
Nie znaczy to jednak, że kelnerzy czy sprzątaczki zaczęli pracować gorzej. Tłumaczyć można to faktem, że im bardziej pracochłonna branża tym wydajność pracy trudniej zwiększyć. Przykładem może być tutaj fryzjerstwo. Mistrzyni grzebienia wyposażona w najlepszy sprzęt nie przyjmie więcej klientów. Natomiast pracownik produkcyjny może obsługiwać linię produkcyjną szybciej i wypuszczać z niej nie jeden produkt na godzinę, ale znacznie więcej.
Nieobjętą w badaniach jest branża rolnicza. Pomimo braku danych jest ona branżą bardzo efektywną. Może wynika to z tego, ze większość rolników pracuje sama na siebie a ich wartościowa i efektywna praca przekłada się w linii prostej na ich zarobki?
Źródło: