Jak wygląda praca opiekunki osób starszych?

Opieka jest integralną częścią zapewnienia ogólnego dobrego samopoczucia osób, które w inny sposób nie mogą o siebie zadbać. Jest to niezbędna usługa dla osób cierpiących na przewlekłe choroby lub schorzenia wymagające stałego monitorowania. Praca opiekunki osoby starszej to jednak jeszcze więcej. Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz poznać różne tajniki i porady dla opiekunek seniorów – ten artykuł jest dobrym miejscem na początek.

W przeciwieństwie do opieki stacjonarnej, opieka zwykle odbywa się w domu danej osoby lub w domu opieki. Pomoc udzielana przez opiekuna jest uzależniona od stanu osoby, która otrzymuje opiekę. Biorąc pod uwagę różnorodność warunków, rola opiekuna jest często źle rozumiana. Czym więc zajmuje się opiekunka seniorów? Aby lepiej odpowiedzieć na to pytanie, najpierw zrozummy, na czym polega sama w sobie opieka.

Co to jest opieka seniora?

Opieka to podejmowanie działań, które promują dobre samopoczucie osoby, która jest objęta opieką – w tym przypadku chodzi o osoby starsze. Polega ona na udzielaniu wsparcia w codziennych obowiązkach obejmujących fizyczne, społeczne i emocjonalne aspekty ich życia. Usługa ma na celu uczynienie życia danej osoby znaczącym i maksymalnie wygodnym. Z opieki tego rodzaju korzystają nie tylko osoby starsze, ale też nieuleczalnie chore, ranne, osoby i dzieci z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnościami.

Jaka jest rola opiekunki osoby starszej?

Jako opiekunka masz za zadanie być bezpośrednim wsparciem tej osoby w jej codziennym życiu. Obejmuje to przebywanie z seniorami, gdy te osoby są najbardziej aktywne i pomaganie im w razie potrzeby. W zależności od sytuacji opiekunem może być członek rodziny, przyjaciel, płatny specjalista lub wolontariusz społeczny.

Niezależnie od tego, jakim jesteś opiekunem, Twoją rolą jest zapewnienie niezbędnej pomocy, aby umożliwić odbiorcy jak najbardziej niezależne życie. Bycie opiekunem wymaga współczucia i autentycznej potrzeby opieki nad innymi bez uprzedzeń.

Jakie są główne obowiązki opiekunki seniora?

Twoje obowiązki jako opiekuna zależą od sytuacji poszczególnych osób. Opieka nad osobą starszą będzie inna niż nad osobą nieuleczalnie chorą, niepełnosprawną czy dzieckiem. Istnieją jednak typowe codzienne obowiązki, które obejmują całą gamę zajęć, a obejmują one niektóre z poniższych.

Ogólna pomoc medyczna

Ogólne monitorowanie stanu zdrowia to podstawowe zadanie każdego opiekuna. Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że osoba objęta opieką przestrzega przepisanych leków lub planu leczenia zgodnie z ich receptami i harmonogramem. Musisz asystować lub podawać sobie wszystkie leki w odpowiednich dawkach i upewnić się, że leki się nie wyczerpią. Masz również obowiązek dotrzymywania wizyt lekarskich i przekazywania lekarzowi danych zdrowotnych, gdy jest to wymagane. Informacje od opiekunów są cenne dla pracowników służby zdrowia. Pomaga im to uzyskać lepszy przegląd stanu zdrowia pacjenta i zapewnić lepsze leczenie. Opiekunka seniora jest również odpowiedzialny za ogólną higienę osobistą osoby, którą się zajmuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.