Wynajmujesz lokal pod działalność? Sprawdź jak uchronić się przed ciągle rosnącym czynszem

Prowadzenie działalności gospodarczej często wymaga od właścicieli firmy wynajmowania lokalu na rynku nieruchomości. Mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości. Szczególnie nowo powstałe firmy zdecydowanie bardziej wolą nieruchomości wynajmować. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny lokal, warto upewnić się, czy faktycznie będzie to dobra inwestycja.

Właściciele firm często szukają lokali w dobrym położeniu w centrum miasta czy w reprezentacyjnych budynkach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wynajem takich lokali może być dosyć kosztowny. Zdarza się również, że najemcy borykają się z właścicielami, którzy stale podnoszą czynsz i powodują, że działalność staje się coraz mniej opłacalna. Warto wracać uwagę i ostrożnie traktować szczególnie te lokale, w których nieustannie zmieniają się najemcy i prowadzone w nich działalności. Być może jest tak, że właściciel nieruchomości stale podnosi czynsz lub robi inne problemy najemcom. Jeśli lokalizacja jest świetna, a rotacja firm spora, powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Wszystko musi znaleźć się w umowie

Jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w których właściciel nieruchomości stale podnosi czynsz, dobrze jest zadbać o to, by umowa była właściwie skonstruowana. Powinny się w niej znaleźć wszystkie zapisy dotyczące czynszu i dodatkowych opłat, jakie są związane z eksploatacją lokalu. W ten sposób unikniemy sytuacji, w których właściciel będzie stale podnosił czynsz bez większego umocowania tego w zapisach prawa. Dobrym rozwiązaniem jest również zapis dotyczący wypowiedzenia umowy – im okres wypowiedzenia dłuższy, tym dla firmy lepiej. Wtedy w razie wysokiego podniesienia czynszu firma może od razu wypowiedzieć umowę, a jednocześnie ma czas na spokojne poszukiwanie nowej siedziby. Przed wynajęciem lokalu dobrze jest poszukać także opinii o konkretnych miejscach i lokalizacjach. Właściciele firm, którzy działali już pod konkretnym adresem, są w stanie całkiem sporo powiedzieć na temat ich stosunków z właścicielami nieruchomości. W ten sposób możemy uchronić się przed wynajmem, który tylko z pozoru wydaje się korzystny, a w rzeczywistości może być źródłem sporych problemów.

Konsultacje z prawnikiem

Wynajem nieruchomości na prowadzenie działalności często jest decyzją na długie lata. Dlatego też warto uważnie sprawdzać lokale, dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, nie podpisywać niczego na szybko i tylko dlatego, że właściciel wywiera na nas presję czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie umowy z dobrym prawnikiem, który specjalizuje się w tematyce nieruchomości. Może on dokładnie zapoznać się z dokumentem i ocenić, czy wszystkie zapisy na pewno będą bezpieczne dla osoby wynajmującej. Sprawdzony prawnik nieruchomości warszawa to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy chcą mieć pewność, że wynajem będzie w stu procentach bezpieczny, zgodny z przepisami i korzystny dla wynajmującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.