Wynajmujesz samochód za granicą? Zobacz jak zaoszczędzić

Wynajem samochodów za granicą to już nierzadko konieczność – można naprawdę sporą dziurę wypalić w kieszeni, jeśli nie robi się tego w przemyślany sposób. Dla ułatwienia przygotowaliśmy sporo wskazówek, dzięki którym tak wcale nie musi być, a wręcz przeciwnie – będzie można uzyskać najlepsze ceny, by wakacje czy inny zagraniczny wyjazd nie zmienił się w finansową katastrofę.

Bezpośrednio czy pośrednio – oto jest pytanie!

Aby móc zdecydować przede wszystkim wiedzieć trzeba na czym polega różnica między wynajmem samochodu bezpośrednio od właściciela a od pośrednika. Jeśli chodzi o drugą opcję to przypomina ona mniej więcej to w jaki sposób wyszukuje się lot bądź hotel na stronach pośredniczących – zbierane są tam liczne oferty, a jakość obsługi leży na barkach wypożyczalni. Można różnie trafić cenami. Natomiast, jeśli zdecydujesz się wynająć samochód pomijając pośrednika to mamy większą pewność, co do tego z kim mamy do czynienia, przez co i do ceny. Na korzyść braku pośrednika przemawia także fakt, iż zwykle są w stanie zapewnić niższe ceny.

Coś się uszkodziło? Zapytaj o wkład własny.

Czasem ogromne straty finansowe związane z wynajem samochodu wiążą się nie tylko z samą ceną wynajmu, ale z opłatami związanymi z ewentualnymi szkodami mającymi miejsce podczas wynajmu. Aby nie wpaść w kłopoty jeszcze przed podpisaniem umowy koniecznie musisz się dowiedzieć czy w cenie wynajmu samochodu jest collision damage waiver – CDW oraz o jakiej kwocie mowa, jeśli dojdzie do jakiejś szkody. Jeśli ktoś nie wie czym jest CDW już wyjaśniamy – to swoista rezygnacja firmy z domagania się pełnej wartości straty, jeśli dojdzie do drogich finansowo zdarzeń drogowych podczas wynajmu. Te wszystkie informacje winno się zdobyć od razu w kontekście zapoznania się z warunkami wypożyczenia.

Kradzież samochodu – co wtedy?

Tutaj też ważne jest zasięgnąć języka zanim się umowę podpisze. Dobrze będzie, jeśli cena wynajmu będzie obejmować ubezpieczenie przed kradzieżą tzw. TP – Theft Protection. Lepiej też już na wstępie zapytać z jaką sumą obciążeniową trzeba się liczyć jeśli dojdzie do kradzieży.

Dodatkowe ubezpieczenie – ile i co?

Mowa tutaj konkretniej o ubezpieczeniu Super CDW bądź Super TP. Wykupując takie super ubezpieczenie dodatkowe można się uchronić przed poniesieniem kosztów w przypadku kolizji lub kradzieży. Ale uwaga zwykle jest to ubezpieczenie naliczane za każdy dzień wypożyczenia – co może być naprawdę w efekcie okrągłą sumką, dlatego często bardziej opłaca się postarać o ubezpieczenie z ramienia polskiej firmy ubezpieczeniowej – taniej i równie pewniej. Nie zapomnijmy też zapoznać się z zakresem tego, co takowe ubezpieczenie de facto obejmuje. Nie zawsze jest to bowiem cały pojazd.

Umowa – czytaj uważnie, zwracając szczególną uwagę na:

• określony limit kilometrów bądź jego brak
• ustalenia co do paliwa
• dodatkowe ubezpieczenie – czy jest w cenie czy trzeba go dodatkowo opłacać
• godziny pracy firmy

Te wszystkie czynniki ostatecznie wpływają na to, czy wypożyczymy samochód za granicą korzystnie czy też skończy się na bombie finansowej zamiast udanych wakacji.

Opracowano wspólnie z firmą carson.auto.pl – dziękujemy za udzielone informacje

Jeden komentarz dla wpisu: “Wynajmujesz samochód za granicą? Zobacz jak zaoszczędzić

  • 3 lipca 2017 at 04:16
    Permalink

    Dzięki za porady, właśnie przymierzam się do tego rodzaju wyjazdu i z pewnością mi się przydadzą. Dodam tylko jeszcze, że na samych noclegach można też sporo przyoszczędzić jak skorzysta się z możliwości jakie daje promocja Airbnb. Fajnie, że jest coraz więcej tego typu portali

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.