Wypłaty odszkodowań
Każdego roku w sezonie letnim dochodzi do zwiększonej liczby ilości wypadków. Okres wakacyjny to czas nie tylko błogiego lenistwa, ale przede wszystkim wszelkiego rodzaju wyjazdów i zmorzonej aktywności na świeżym powietrzu, która przyczynia się do licznych urazów w postaci złamania rąk, nóg, bądź wstrząsów mózgu. Latem nie trudno o nieszczęśliwy wypadek, dlatego zaleca się wyjątkową czujność i ostrożność. W przypadku, kiedy już do niego już dojdzie, warto wiedzieć co zrobić.
Kto najczęściej ulega wypadkom?
Według danych statystycznych, najczęściej są to młode osoby, które ulegają wypadkowi w czasie zabawy lub uprawiania sportu. W większości przypadków są to wydarzenia, które nie zagrażają życiu i zdrowiu poszkodowanego. Drugą, najbardziej narażoną grupą, są osoby starsze, do 60 roku życia. Wypadki z ich udziałem najczęściej mają miejsce w miejscu pracy, bądź w czasie wykonywania domowych czynności. Bez względu na wieku, warto dbać o swoje ciało i kondycję, ponieważ jeśli będzie miało one silne więzadła i kości to będzie bardziej wytrzymałe.
Co zrobić po wypadku?
Przede wszystkim udać się do lekarza, który stwierdzi na ile poważny jest uszczerbek na zdrowiu. Jeśli trafi ktoś do szpitala to wiadomo, że badania będzie miał od razu zrobione i zostanie poinformowany o tym, ile czasu powinien leżeć i odpoczywać. Pójście do lekarza jest również bardzo istotne w temacie odszkodowań, ponieważ to z wpisu lekarza zostają określone wysokości do wypłaty.
Odszkodowania
Odszkodowanie jest wypłacane do 30 dni od dnia złożenia zawiadomienia przez poszkodowanego. Jeśli ktoś będzie się ociągał z tym, żeby złożyć taki wniosek to niestety, ale pieniądze będzie miał przelane później, dlatego warto o to zadbać i od razu po wypadku złożyć powiadomienie. Termin 30 dni może jednak zostać przedłużony, ponieważ gdy tylko zakład ubezpieczeń dowie się, że jest toczone postępowanie karne, to musi czekać na jego koniec. Odszkodowanie w 85% przypadków jest wypłacane w terminie do 30 dni. W przypadku wydłużenia terminu, obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest pisemne poinformowanie o tym fakcie poszkodowanego. Gdyby wydarzył się przypadek, że odszkodowanie nie jest wypłacone w terminie do 30 dni bez żadnego pisma, to można domagać się odsetek ustawowych za czas oczekiwania. Odsetki wynoszą 13% w skali roku.
Podsumowując, wypadkom ulega najwięcej młodych osób, które podczas wakacji korzystają z uroków wolnego czasu. Po wizycie u lekarza, należy złożyć powiadomienie do zakładu ubezpieczeń, który ma obowiązek wypłaty odszkodowania do 30 dni.