Wypożyczalnia – czy to się opłaca?

Na początku lat 90. jak grzyby po deszczu na rynku pojawiły się wypożyczalnie kaset video. Wówczas był to złoty interes, który jednak zakończył się wraz z upowszechnieniem płyt CD i internetu. Właściciele wypożyczalni video ponieśli wtedy spore straty, bo kaset nikt nie chciał ani kupować, ani wypożyczać. Czy w dzisiejszych czasach, gdy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, opłaca się prowadzić jakąkolwiek wypożyczalnię?

Wypożyczalnia to interes, który dokładnie trzeba przemyśleć – wiąże się bowiem ze sporymi nakładami finansowymi. Ich wysokość zależy od branży – znacznie mniej środków trzeba przeznaczyć na wypożyczalnię kostiumów karnawałowych dla dzieci niż na wyspecjalizowaną wypożyczalnię budowlaną. Z drugiej jednak strony jednorazowo więcej zarobimy, jeśli będziemy wypożyczać np. rusztowanie, a nie strój kowboja. Wszystko więc zależy od tego, ile chcemy zainwestować.

Wypożyczalnie sezonowe

Dla tych, którzy lubią zmiany, świetne są wypożyczalnie sezonowe. Jakie? Wybór jest ogromny. Można otworzyć wspomnianą już wypożyczalnię z kostiumami karnawałowymi albo (co jest na pewno bardziej opłacalne) karnawałowymi i świątecznymi. Większość rodziców przed szóstym grudnia, a później przed Wigilią szuka stroju świętego Mikołaja. Do zimowych wypożyczalni sezonowych zaliczamy też wypożyczalnię łyżew albo w ogóle sprzętu zimowego – jednak taki interes sprawdzi się tylko w miastach, gdzie funkcjonują plenerowe ślizgawki lub w zimowych kurortach. Podobnie jest latem – wystarczy jedynie sprawdzić, jakiej wypożyczalni brakuje w interesującej nas okolicy. A wypożyczać można wszystko – począwszy od kajaków, poprzez gokarty, a na parawanach plażowych kończąc.

Dla bogatych inwestorów

Ci, którzy myślą o poważniejszym biznesie, mogą wziąć pod uwagę wypożyczalnię przyczepek samochodowych – zapotrzebowanie jest spore, bo takie przyczepki przydają się zarówno podczas remontów, jak i przeprowadzek. Bywają też konieczne przy wakacyjnych rodzinnych wyjazdach. Właściwie więc cały rok można mieć klientów. Podobnie jest z samochodami, chociaż wypożyczanie aut w naszym kraju nie jest tak powszechne jak na zachodzie Europy czy w Ameryce.

W przypadku branży budowlanej przestój może zdarzyć się zimą, wszystko jednak zależy od pogody, a także od rodzaju wypożyczanego sprzętu. Drabiny aluminiowe, rusztowanie czy betoniarkę trzeba będzie przez kilka miesięcy trzymać bezczynnie, ale wiele tego typu wypożyczalni inwestuje w sprzęty konieczne do wykańczania wnętrz i te mogą przynieść dochód w okresie budowlanej posuchy. Jednak decydując się na taki interes, należy pomyśleć nie tylko o sporych nakładach finansowych, ale też o miejscu, gdzie będziemy przechowywać nasz asortyment, a jest on zazwyczaj wielkogabarytowy. Nawet pojedyncze rusztowanie zajmuje sporo miejsca, a w ofercie takiej wypożyczalni powinno być ich kilka.

W dużych miastach

Przymierzając się do otwarcia wypożyczalni, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko kwestie finansowe i profil firmy, ale też lokalizację. Ważne, by było to duże miasto, gdzie będziemy mogli liczyć na wielu klientów – oczywiście odnosi się to do wypożyczalni niesezonowych. Jeżeli otworzymy naszą wypożyczalnię gdzieś na peryferiach, gdzie trudno trafić – na pewno stracimy wielu zainteresowanych.

Wypożyczalnia jest interesem trudnym i w wielu przypadkach – nieprzewidywalnym. Dzisiaj możemy zainwestować w coś, co jutro będzie już niemodne lub przestarzałe. Dlatego zanim ją otworzymy, powinniśmy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, a także dokładnie sprawdzić możliwości i prognozy na przyszłość wybranej przez nas branży.

Jeden komentarz dla wpisu: “Wypożyczalnia – czy to się opłaca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.