Beskid Wyspowy i Gorce, czyli wyprawa w poszukiwaniu spokoju

Małopolska jest regionem niezwykle zróżnicowanym, na którego obszarze znajduje się naprawdę wiele malowniczych miejsc. Odkrywanie ich staje się zatem niesamowitą przygodą, podczas której można poznać wiele miejscowych obyczajów i tradycji. Jednym z właśnie takich niepowtarzalnych i charakterystycznych miejsc jest Beskid Wyspowy oraz przylegające do niego Gorce, czyli dwa pasma górskie. Są one znacznie mniej uczęszczane przez turystów niż pobliskie Tatry, dzięki czemu doskonale nadają się dla osób poszukujących spokoju oraz pełnego odpoczynku. Zresztą nie sposób odmówić tym terenom pewnego uroku, na który składają się nie tylko górskie szczyty, ale także liczne dolinki i polany. Wszystko to maluje prawdziwie sielankowy obraz, który jest wzbogacony przez wciąż żywe tradycje. Jakie atrakcje Beskid Wyspowy i Gorce proponują odwiedzającym oraz jakie są obowiązkowe punkty podczas wycieczki w nie?

W otoczeniu natury

Wyjazd w Gorce i Beskid Wyspowy powinien bezwzględnie znaleźć się na liście każdego miłośnika przyrody oraz górskich wypraw. Dlaczego? Są to tereny, które obfitują w zachwycające widoki, którymi można cieszyć oko podczas podejść na takie szczyty jak najbardziej znany i najwyższy Turbacz czy nieco mniejszą Mogielnicę. Rozciąga się z nich krajobraz zarówno na Tatry i Pieniny, jak i na Jezioro Czorsztyńskie. Zresztą na obszarze drugiego z wymienionych pasm znajduje się Gorczański Park Narodowy. Zamieszkują go między innymi rysie, wilki, ale także salamandry, które są oficjalnym symbolem parku. Interesująca z punktu widzenia natury może być nazwa Beskid Wyspowy, ponieważ to właśnie ukształtowanie terenu miało na nią największy wpływ. Szczyty, które znajdują się w jego zasięgu, są porozdzielane dolinami oraz przełęczami co tworzy wrażenie swoistego „archipelagu”. Jedną z największych atrakcji Beskidu Wyspowego są Dziurawe Turnie, czyli nieregularnego kształtu skały tworzące malownicze osuwisko.

Szlakiem historii

meble kuchenne okoliceTereny Gorców oraz Beskidu Wyspowego, chociaż kojarzą się przede wszystkim z górami, są obfite także w interesujące obiekty historyczne. Już same wysokie na 30 metrów wieże widokowe, które zostały umieszczone na szczytach Lubania, Gorca, Magurka, jak i Koziarza nawiązują architektonicznie do drewnianych gotyckich kościołów, które są charakterystyczne dla regionu. Atrakcją Beskidu Wyspowego, którą należy zwiedzić, jest Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyc wybudowane jeszcze w średniowieczu. Okrywa go także legenda, według której sam Diabeł chciał zburzyć Klasztor, opuszczając na niego głaz. To się jednak nie udało, ponieważ wystraszył go dźwięk dzwonu. Zresztą głaz ten można oglądać niedaleko obiektu sakralnego, a nazwa Diabli Kamień ma przypominać o genezie jego pojawienia się w tym miejscu. Należy także wspomnieć o Rabce Zdrój, czyli miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Znajdujące się tam solanki sprawiły, że w mieście pojawiły się liczne sanatoria, również dla dzieci. Zresztą to właśnie dla nich w 1949 roku założono Teatr Lalek „Rabcio”, który spektaklami dotąd cieszy najmłodszych.

Tradycyjna kuchnia

Tradycje z terenów Gorców oraz Beskidu Wyspowego są nierozerwalnie związane z kuchnią. Dlatego także podczas wyjazdu w te okolice należy odwiedzić regionalne karczmy i spróbować takich potraw jak jodłowicki kołacz z serem, gołąbki z kaszą i grzybami czy chleb męciński. Każdy powinien zajść także do jednej z licznych bacówek i na własne oczy, a raczej kubki smakowe dostrzec różnice pomiędzy oscypkami, bryndzą, bundzem oraz gołką. To jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o kulinarne tradycje, ponieważ niewielka miejscowość o nazwie Łącko słynie ze swoich jabłek. Pierwsze wzmianki o sadownictwie w tym miejscu pochodzą już z XII wieku, zresztą między innymi z tego powodu co roku odbywa się tutaj Święto Kwitnących Jabłoni i Święto Owocobrania. W ich trakcie należy koniecznie spróbować soczystych owoców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.