Wytyczne projektowe dla serii banknotów euro

W 1996 roku Europejski Instytut Walutowy ogłosił konkurs na stworzenie banknotów euro, które będą nawiązywać do dziedzictwa kulturowego Europy. Projekty te musiały spełnić szczegółowe wytyczne. Zostały one określone w dokumencie wydanym 12.02.1996 roku. Podkreślono, że wspólna waluta unijna musi łączyć odpowiednie zabezpieczenia techniczne oraz walory artystyczne.

Wśród wytycznych podkreślono, że banknoty muszą zostać odpowiednio zabezpieczono przed ich sfałszowaniem, posiadać atrakcyjną szatę wizualną oraz być łatwo rozpoznawalne dla każdego przyszłego użytkownika. Europejski Instytut Walutowy podkreślił, że projekt musi odnosić się do przekazu kulturowego, który usatysfakcjonuje wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej.

Produkcja banknotów

szkiełkowanieW wytycznych, wydanych przez Europejski Instytut Walutowy w 1996 roku, pojawiły się uwagi dotyczące ogólnego zarysu produkcji euro. Podkreślono, że banknoty mają być drukowane na wytrzymałym papierze bawełnianym z wykorzystaniem druku offsetowego. Na stronie przedniej dopuszczono staloryt, a na stronie odwrotnej sitodruk.  Numery na tylnej stronie euro można było nanosić z wykorzystaniem druku typograficznego. Przednią stronę banknotów miała zabezpieczać folia.

Elementy projektu

W wytycznych znalazł się zapis mówiący, że w euro należy zachować zrównoważone proporcje pomiędzy banknotami przedstawiającymi wizerunki kobiet oraz mężczyzn. Na banknotach nie mogły pojawiać się wizerunki, które jednoznacznie kojarzą się nie z całym dziedzictwem kulturowym Europy, a jednym krajem. Portrety  miały zostać wykonane w stalorycie i zdobić przednią część banknotów. Na odwrotnej stronie projektów mogły znaleźć się elementy przedstawiające architekturę.

Zabezpieczenia miały znaleźć się na całej powierzchni banknotów i być jednolite dla wszystkich nominałów. W wytycznych projektowych podkreślono, że zabezpieczenia miały nie tylko pasować do całego projektu, ale także być dobrze widoczne oraz rozpoznawalne dla każdego użytkownika.

Na przedniej stronie euro nie mogło zabraknąć godła UE – dwunastu gwiazdek. Na obu stronach banknotów miało znaleźć się słowo „Euro” napisane alfabetem łacińskim oraz greckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.