Jak wybrać zabawkę dla dziecka – mini poradnik

Nie da się ukryć, że wybór zabawek dla dzieci jest ogromny. Produkty przyciągają uwagę wyglądem i dźwiękiem, niemal kuszą z półek w sklepach. Trzeba jednak pamiętać, że wybór zabawki dla pociechy wcale nie jest łatwy i nie powinniśmy podejmować decyzji pod wpływem impulsu albo przekazów reklamowych.  

Ważne elementy – na to zwróć uwagę

Zabawka powinna być wysokiej jakości, najlepiej jest wybierać produkty z atestem, dającym gwarancję bezpieczeństwa. Jeśli zabawka jest zasilana na baterię, trzeba upewnić się, że klapka posiada odpowiednie zabezpieczenie. Przed zakupem należy sprawdzić czy produkt nie ma ostrych, wystających krawędzi. Bardzo dobrym pomysłem jest wybór interaktywnych zabawek, stymulujących rozwój dziecka. Produkty powinny być atrakcyjne wizualnie, ciekawe i kolorowe, by przykuwały uwagę maluszka. Wybieraj raczej lekkie zabawki, które nie zrobią dziecku krzywdy w razie upuszczenia na stopy. Sprawdzaj wytrzymałość zabawek stacjonarnych takich jak huśtawki, zjeżdżalnie i leżaki. Nie zapomnij o zabawkach do kąpieli – kaczuszki i wodoodporne książki urozmaicają pociechom codzienną kąpiel. Jeśli zdarzy się, że produkt jest słabej jakości – schodzi z niego farba albo czuć dziwny zapach, należy zgłosić fakt Inspekcji Handlowej. Zabawki niespełniające rygorów zostają wycofane z rynku.

Wybieraj zabawki dostosowane do wieku dziecka

Bardzo ważne jest, by dziecko posiadało zabawki dostosowane do swojego wieku. Produkty zbyt zaawansowane nie będą cieszyć małej pociechy, a dodatkowo mogą okazać się dla niej zbyt niebezpieczne. Szereg produktów zawiera niewielkie elementy, które małe dzieci mogą wkładać do ust, dlatego na zabawkach widnieje informacja o rekomendowanym wieku dziecka np. od 3 lat. Poza tym, trzeba umieć rozpoznać potrzeby malucha w konkretnym wieku. Przykładowo, dwulatek potrafi już siadać, biegać, skakać, układać przedmioty jeden na drugim, wkładać figury do odpowiednich wycięć w pudełku, samodzielnie jeść i pić, rysować kreski i kółka oraz wymawiać zdania składające się z trzech słów. Odpowiednimi zabawkami będą więc m.in.: klocki, książeczki, zabawki manualne, zestawy do rysowania, puzzle, zestawy kreatywne, akcesoria do tablicy manipulacyjnej. Ważne, by zabawki rozwijały wyobraźnię i pomagały maluchowi się rozwijać.

Czy tablety i telefony są odpowiednie dla dzieci?

W obecnych czasach wielu rodziców zajmuje dzieci bajkami włączanymi na tabletach i telefonach. Trzeba jednak wiedzieć, że dla dzieci do 5 roku życia wcale nie jest to rozwijające rozwiązanie. Małe pociechy potrzebują namacalnych przedmiotów, które pozwolą rozwijać myślenie, dedukować, rozwiązywać problemy, rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Migające, kolorowe obrazki na tablecie jedynie rozpraszają uwagę. Włączanie bajek na urządzeniu mobilnym pozwala zająć pociechę na jakiś czas, co daje spokój rodzicom, nie jest to jednak dobre dla rozwoju malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.