Czym są zaburzenia rytmu serca i jak sobie z tym radzić

 

Zaburzenia rytmu serca (często zwane arytmią) to stan charakteryzujący się brakiem skurczu lub bicia serca we właściwym czasie. Niektórzy ludzie są w stanie odczuwać arytmię, kiedy to się dzieje, podczas gdy inni nie zdają sobie sprawy, że dzieje się coś niedobrego. Arytmie można podzielić na dwie główne grupy: takie, w których serce bije szybciej niż normalnie; oraz te, w których serce bije wolniej niż normalnie.

 

Chociaż większość zaburzeń rytmu serca to stosunkowo niewielkie zdarzenia medyczne, pewna podstawowa wiedza na temat przyczyn choroby i sposobów jej zapobiegania może sprawić, że serce będzie bić dokładnie tak samo rok po roku. W powieściach i filmach trzepotanie serca i kołatanie klatki piersiowej są popularnymi objawami miłości od pierwszego wejrzenia i pączkujących romansów. Jednak w prawdziwym życiu nieregularne bicie serca jest schorzeniem znanym jako arytmia serca, które jest jednym z najczęstszych zaburzeń serca na całym świecie. Podczas gdy większość arytmii jest uleczalna i stanowi niewielkie zagrożenie dla przyszłego zdrowia pacjenta, poważniejsze przypadki są potencjalnie śmiertelne i wymagają pilnej pomocy medycznej.

Z czego wynikają zaburzenia rytmu serca

 

Zaburzenia rytmu serca (o których możesz poczytać np. tutaj:http://klinika37.pl/twoje-serce/zaburzenia-rytmu-serca/), nie pojawiają się znikąd. Zwykle są poprzedzane różnymi schorzeniami i kojarzone są z nimi pewne objawy:

 

Choroba serca (choroba wieńcowa): Tętnice wieńcowe to naczynia krwionośne, które otaczają serce i przenoszą natlenioną krew do ciężko pracującego mięśnia sercowego, który pełni funkcję pompy dla siebie i reszty ciała. Krew jest również niezbędna do utrzymania biologicznie zdrowego systemu przewodzenia elektrycznego w sercu.

 

Choroba zastawkowa serca: Złogi w zastawkach serca mogą również obejmować ścianę serca między dwiema dużymi komorami pompowania – komorami. Bez nieograniczonego korzystania z zaworów regularne tętno staje się w najlepszym razie trudne.

 

Niewydolność serca: Niewydolność serca powoduje niezdolność serca do wydajnego i konsekwentnego pompowania, co powoduje gromadzenie się nadmiaru płynu w nogach i płucach.

 

Choroba tkanki przewodzącej: Wiele chorób może powodować krążenie w krwiobiegu nadmiernych ilości substancji, w tym białek i wapnia. Substancje te mogą być odkładane w różnych miejscach, w tym w nerkach, tkance łącznej i wyspecjalizowanych tkankach przewodzących w sercu. Kiedy te złogi się tworzą, tkanka przewodząca może stać się nienormalna, co z kolei wpływa na bicie serca.

 

Spożywane niezdrowe substancje: Kofeina, tytoń, alkohol, kokaina, amfetamina, niektóre leki dostępne bez recepty, takie jak niektóre leki na przeziębienie i leki na receptę, mogą przyczyniać się do arytmii. Większość z tych substancji działa jak sztuczne stymulanty.

 

Oprócz powyższych problemem mogą być fizyczne lub psychologiczne wymagania stawiane sercu z powodu ćwiczeń, zmęczenia i stresu. Te wymagania powodują próchnicę hormonów i stymulantów, które są powszechne u osób z nieregularnym biciem serca.

 

Objawy wskazujące na zaburzenia rytmu serca obejmują:

  • uczucie kołatania serca (palpitacje);
  • omdlenia i półomdlenia;
  • oszołomienie, zawroty głowy;
  • ból w klatce piersiowej;
  • duszność;
  • bladość;
  • chwilowy brak zdolności do oddychania.
    Jak leczy się zaburzenia rytmu serca

 

Schorzenie może przyjąć różne formy – przedsionkowe zaburzenia rytmu serca (arytmia pochodząca z przedsionka), czy bardziej niebezpieczna arytmia, taka jak częstoskurcz komorowy lub migotanie komór, które są potencjalnie śmiertelne. Kiedy arytmia jest poważna, może wystąpić niewystarczający przepływ krwi do ważnych narządów organizmu, takich jak mózg, nerki i tętnice wieńcowe serca. W takich przypadkach leczenie jest pilne i może obejmować „wstrząs elektryczny” (defibrylację lub kardiowersję), wszczepienie tymczasowego stymulatora w celu przerwania arytmii poprzez przyspieszenie bicia serca (supresja nadbiegu) lub natychmiastowe podanie leków dożylnych.

 

W przypadku długotrwałego leczenia arytmii przyjmowanie leków staje się częścią codziennego życia. Należą do nich leki antyarytmiczne, leki zwiększające lub zmniejszające częstość akcji serca i inne. W ciągu ostatniej dekady zagrażające życiu arytmie były coraz częściej leczone za pomocą wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.