Główny mechanik w zakładzie produkcyjnym – jakie ma obowiązki?

Zakład produkcyjny, w którym na co dzień pracuje wiele specjalistycznych maszyn, wymaga odpowiedniego przygotowania do pracy. Potrzebni są nie tylko pracownicy, którzy będą obsługiwali wszystkie maszyny, ale również mechanicy, którzy zadbają o to, by urządzenia działały sprawnie, wydajnie i bezawaryjnie. Główny mechanik w zakładzie produkcyjnym ma więc praktycznie codziennie pełne ręce roboty.

Im większy zakład produkcyjny, tym więcej specjalistycznych urządzeń wykonuje w nim codzienną pracę. Zestaw urządzeń często jest zbiorem naczyń połączonych – gdy jedna maszyna odmawia posłuszeństwa, ma awarię lub wymaga naprawy, cały proces produkcyjny jest zatrzymany lub mocno opóźniony. Zapewnienie ciągłości pracy jest niezbędne, aby zakład w pełni wywiązywał się ze swoich wszystkich zadań. I to jest właśnie zadanie głównego mechanika. Powinien reagować na wszystkie zgłoszenia dotyczące nieprawidłowej pracy urządzeń i na bieżąco je naprawiać albo osobiście, albo zlecać te naprawy doświadczonym fachowcom.

Pilnowanie ciągłości pracy

Główny mechanik w zakładzie produkcyjnym musi przede wszystkim znać wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w firmie, wiedzieć, jak powinny funkcjonować, co może się w nich zepsuć i wymagać naprawy. Musi być również na bieżąco ze wszystkimi pracami serwisowymi i konserwacyjnymi. Każda maszyna ma swoją określoną trwałość, warunki pracy podane przez producenta, a także częstotliwość prac serwisowych. Warto się do nich stosować nawet wtedy, gdy maszyna działa niezawodnie i wydaje się być w absolutnym porządku. Często dopiero podczas prac serwisowych widać gołym okiem, które elementy wymagają wymiany lub gdzie pojawiły się drobne usterki. Bez regularnego serwisu może się okazać, że za kilka tygodni czy miesięcy maszyna całkowicie odmówi posłuszeństwa, a jej naprawa okaże się albo niemożliwa, albo bardzo kosztowna. A każda usterka czy awaria są realnym zagrożeniem dla ciągłości produkcji.

Szukanie profesjonalnego wsparcia

Praca mechanika w przedsiębiorstwie produkcyjnym wymaga na pewno wielu umiejętności, ale też nie zawsze jest w stanie wykonać wszystkie zadania samodzielnie. Wiele napraw i prac serwisowych warto zlecać doświadczonym i specjalistycznym firmom, które specjalizują się w konkretnych maszynach i znają je na wylot. Jeśli mechanik nie czuje się na siłach, aby naprawić jakieś urządzenie samodzielnie, zdecydowanie lepiej od razu zlecić to działanie fachowcom, zamiast próbować szukać rozwiązań na własną rękę. Regeneracja pomp Rexroth i innych specjalistycznych urządzeń często wymaga bardzo precyzyjnych działań bądź też wymiany poszczególnych elementów na nowe. Dobrze, aby robili to fachowcy, którzy konkretnymi zadaniami zajmują się na co dzień. Będzie to najlepsza inwestycja w sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie całej linii produkcyjnej. W wielu firmach serwisowych można nawet otrzymać na czas naprawy zastępcze urządzenie, co pozwala zachować ciągłość pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.