Zalety dywanów we wnętrzach

Zdaje się, że dywany są nieodłączną częścią wielu mieszkań. Mimo, że moda się zmienia, a wraz z nią także kolory, wzory i tworzywa, z których są produkowane dywany, ten element wyposażenia pomieszczeń nie traci na popularności. Jakie funkcje pełnią dywany? Dlaczego są praktyczne? Jak z ich pomocą dodać wnętrzu przytulności?

Dywan – przeżytek czy klasyczne wyposażenie mieszkania?

Dywan jest przez wiele osób uważany za niepotrzebny element w pomieszczeniach. Obecnie można zauważyć trend minimalistyczny, który odsuwa wszelkiego rodzaju wykładziny na dalszy plan. A jednak – mimo mody na prostotę – spora część osób nie rezygnuje z posiadania dywanów. W wielu mieszkaniach są obecne zarówno w kuchni, łazience, salonie, jak i sypialni, dopełniając stylistykę wnętrza, zapewniając przytulność oraz zapobiegając poślizgnięciu się (np. przy zlewie w kuchni lub obok prysznica w łazience). Okazuje się, że oprócz oczywistych walorów estetycznych dywany są praktycznym zakupem, który warto rozważyć. W sypialni najczęściej są używane jako element dodający przytulności wnętrzu – mały dywanik umieszczony pod łóżkiem daje poczucie komfortu i sprawia, że zimne poranki nie są aż tak nieprzyjemne. Podobnie jest w pokojach dziecięcych – oprócz tego, że dywan wprowadza ciepłą atmosferę do pomieszczenia, zapewnia także bezpieczeństwo dla dzieci. Najmłodsi podczas zabaw lub nauki chodzenia często upadają na podłogę – miękkie dywany pluszowe chronią więc przed stłuczeniami i pozwalają maluchom ograniczyć bolesne upadki.

Podłoga w dobrym stanie na lata, czyli dlaczego dywany pełnią funkcję ochronną

Dobrej jakości panele lub inne rodzaje podłóg powinny charakteryzować się ponadprzeciętną trwałością. Wiele osób nie chce jednak kusić losu – zwłaszcza, gdy wnętrze dopiero co zostało odnowione – i woli „zabezpieczyć się” dywanem. Postawienie na wykładzinę lub choćby mniejszy dywanik wcale nie jest przezornością, bowiem każdy ma w swoim mieszkaniu miejsca, w których podłoga jest w większym stopniu narażona na zniszczenia. Wymienić można tutaj chociażby miejsce przy stole. To właśnie tam zbiera się cała rodzina i goście oraz odbywają się różnego rodzaju uroczystości, podczas których nieustannie szura się krzesłami. Trudno zaprzeczyć, że takie działania – zwłaszcza wykonywane regularnie na tym samym obszarze podłogi – mogą sprawić, że w niedługim czasie pojawią się rysy, przetarcia i inne niedoskonałości na panelach. Dywan w miejscu wypoczynkowym i przy stole okazuje się wtedy nieocenioną inwestycją, dzięki której można cieszyć się wnętrzem w dobrym stanie przez lata.

Bez względu na to, czy preferuje się minimalizm, klasyczną elegancję, czy styl vintage w mieszkaniu, do każdego pomieszczenia da się dobrać odpowiedni dywan, który będzie jednocześnie współgrał estetycznie z resztą wyposażenia, a także wyróżniał się praktycznymi zaletami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.