Rodziny zapachów – warto wiedzieć, które się preferuje!

Czy wiesz, że świat perfum jest podzielony na „rodziny”? W rzeczywistości bardzo niewielu z nas ma pomieszaną szafę zapachów z wielu różnych rodzin: często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, często zakochujemy się w jednej rodzinie. Instynktownie preferujemy zapachy z niektórych rodzin zapachów, a innych nie lubimy – chociaż możemy skłaniać się ku jednej konkretnej rodzinie na chłodniejsze dni, a innej na słoneczne.

Z technicznego punktu widzenia „rodziny zapachów” to system klasyfikacji stosowany przez przemysł perfumeryjny od lat w celu umieszczania poszczególnych perfum w „grupach” węchowych w oparciu o ich dominujące cechy. To część języka zapachu.

Ale gdy stanie przed Tobą perfumeria internetowa w całej swojej okazałości to może wydawać się zaskakujące i skomplikowane. Dlatego warto dowiedzieć się co nieco więcej na temat rodzin zapachów, aby pomóc sobie je łatwiej zidentyfikować – na pierwszy rzut oka – do której rodziny należą zapachy, które już lubisz.

O co chodzi dokładnie z tymi rodzinami zapachów?

Prawdziwa rodzina ma oczywiście wielu członków – i tak jest z zapachem. Większość z ośmiu głównych rodzin zapachów ma kilka odmian tematycznych, które również warto poznać. Te „bliskie relacje” w ulubionej rodzinie są również warte zbadania, jeśli lubisz tę rodzinę.

Kiedy kupujesz perfumy, warto wiedzieć, do której rodziny (lub rodzin) Cię pociąga. Jeśli rozmawiasz ze świadomym konsultantem ds. Sprzedaży, będzie on wiedział, do jakich zapachów Cię nakieruje – i jest większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz swoją nową zapachową miłość.

W rzeczywistości tylko eksperci z wieloletnim doświadczeniem mogą na początku wyczuć, do której rodziny (lub podrodziny) należy zapach: wymaga to wielkiej praktyki. Warto też sięgać po lektury i zasoby internetowe, w których wyjaśnia się dokładnie rodzinę każdego zapachu i dogłębne „nuty zapachowe”, aby pogłębić uznanie i radość z próbek różnych perfum, z którymi będzie się miało do czynienia.

Ponieważ absolutnie najlepszym sposobem poznania tych rodzin zapachów jest po prostu użycie nosa – do takiego doświadczenia zapachowego będziemy tutaj zachęcać. Pamiętaj też, że absolutnie nikt w świecie perfum nie zgadza się w 100% co do rodzin i opisów. To bardzo frustrujące!

Dlatego w rozeznaniu się w tych zapachach przede wszystkim warto korzystać ze zdrowego rozsądku i wieloletniej wiedzy ekspertów, którzy mimo wszystko mają większe doświadczenie i chcą się nim dzielić. Często starają się oni maksymalnie uprościć sprawę, aby każdy mógł zagłębić temat zgodnie ze swoimi potrzebami. Na początku, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, spróbuj zapoznać się z każdą z głównych rodzin. Następnie, gdy rozwinie się twój nos i będzie kojarzył te najważniejsze, główne zapachy – śmiało możesz eksplorować te rodziny i uczyć się niuansów – tak jak gdybyś uczył się o winie: najpierw trzeba nauczyć się odróżniać Chardonnay od Sancerre. Z czasem możesz dostrzec subtelniejsze różnice między tymi typami, aż w końcu naprawdę się rozsmakujesz w tym temacie i będziesz chciał go zagłębiać jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.