Jakie reguły zapewniają standardy wymaganej wentylacji w domach?

Wentylacja jest wymagana w celu usunięcia wilgoci i zanieczyszczeń powietrza z domu, aby chronić zdrowie i komfort mieszkających tam ludzi. Sprawna wentylacja może być również ważna dla kontroli temperatury, szczególnie latem.

Szybkość wentylacji budynków często opisuje się jako liczbę wymian powietrza na godzinę. Tyle razy ilość powietrza równa objętości weszła i opuściła system w ciągu 1 godziny. Zdrowy wskaźnik wentylacji wynosi 0,35–0,5. Innymi słowy, co godzinę wymieniana jest jedna trzecia do połowy objętości powietrza w domu. Niższy poziom grozi nieprawidłowym usuwaniem zanieczyszczeń, podczas gdy wyższe współczynniki wentylacji mogą wymagać bardziej aktywnego ogrzewania pomieszczeń.

Wentylacja dawniej i dzisiaj

Domy zbudowane w ciągu ostatnich kilku dekad ubiegłego stulecia miały zazwyczaj wskaźnik infiltracji około 0,3 każdego roku, przy czym domy zbudowane przed 1960 r. miały trzy razy więcej. Te starsze domy zapewniają wymaganą wentylację tylko dzięki swojej „nieszczelnej” konstrukcji. Jednak domy zbudowane po 2000 r. są zazwyczaj znacznie bardziej szczelne, średnio bliższe 0,2.

Istnieją dobre dowody na to, że domy w Polsce nie są skutecznie wentylowane i ogrzewane. W spisie z 2020 r. odnotowano całe mnóstwo domów dotkniętych wilgocią.

Wentylacja sprawna – rekomendacje

Dokładna ocena tych i innych badań w 2020 r. spowodowała zmianę myślenia o szczelności i wentylacji. Eksperci zalecają teraz, aby wszystkie rodzaje nowych budynków mieszkalnych spełniały niżej wymienione wytyczne:

  • powinny być zbudowane do celu szczelności 3.0. Jest to osiągalny cel wymagający minimalnych dodatkowych kosztów

  • powinny mieć wentylację mechaniczną jako opcję domyślną, ze starannie zaprojektowanym systemem wentylacji naturalnej również opcjonalnie

Docelowa szczelność powietrzna zapewniłaby bardzo niski średni wskaźnik infiltracji.

Aktualne wymagania Kodeksu Budowlanego

Klauzula kodeksu budowlanego dotycząca wentylacji wymaga, aby pomieszczenia w budynkach miały odpowiednią wentylację zgodnie z ich przeznaczeniem i użytkowaniem, miały odpowiednią ilość świeżego powietrza oraz posiadały środki do usuwania wilgoci, produktów spalania i innych zanieczyszczeń powietrza.

Akceptowalne rozwiązanie zapewnia środki do wykazania zgodności, w tym – w przypadku większości budynków – że w zajmowanych przestrzeniach otwieralna powierzchnia netto okien i innych otworów musi wynosić co najmniej 5% powierzchni podłogi. To zapewnia również środki zgodności w zakresie usuwania wilgoci i zanieczyszczeń z kuchni, łazienek i pralni oraz stosowania aktywnej wentylacji. W rzeczywistości rozdział kodeksu zawiera komentarz na temat co można czynić w akceptowalnym rozwiązaniu i że naturalna wentylacja… sama w sobie nie wystarcza do usunięcia wilgoci generowanej z płyt kuchennych, pryszniców i wanien.

Standardy zdrowych domów

W standardach domów zdrowych istnieją szczególne wymagania dotyczące aktywnej wentylacji w wynajmowanych mieszkaniach. W pomieszczeniach z wanną lub prysznicem lub wewnętrzną płytą grzejną wymagany musi być odpowiedni rozmiar wentylatora wyciągowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.