Co zrobić, aby zapobiec ekspansji korników?

Techniki zwalczania korników są przeróżne. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Na przykład jest taka pewna technika zwykle możliwa tylko wtedy, gdy dostępna jest stosunkowo duża ilość drewna. Szybkie działanie w celu ratowania dużych inwazji jest często konieczne, aby zapobiec ekspansji korników i uzyskać możliwie najlepszy zwrot ze sprzedaży uszkodzonych przez nie drzew. Wszelkie drzewa zawierające lęg korników w trakcie działań ratowniczych należy usunąć z terenu przed pojawieniem się kolejnych.

A gdyby tak je zostawić samym sobie?

Ten sposób postępowania najlepiej sprawdza się w przypadku dużych drzewostanów, ponieważ powalone drzewa uniemożliwiają lub utrudniają dalsze natychmiastowe użytkowanie gruntu. Zaatakowane drzewa i granica zdrowych drzew są wycinane w kierunku środka stanowiska. Wysokie temperatury na wierzchołkach drzew, zwiększona wilgotność na dnie i zwiększone drapieżnictwo innych owadów leśnych i zwierząt mogą łączyć się z zakłóceniami wzorców ataków (czas i odległość), czyniąc to alternatywą dla zwalczania korników. Jednak wyniki badań są wciąż niejednoznaczne co do skuteczności tej techniki.

Zastosowanie wysokiej temperatury

Ta technika może to być opłacalna opcja w przypadku małych inwazji na obszarach wiejskich. Drzewa ścina się w taki sam sposób, jak w przypadku ścinania i odkładania lub ratowania. Często potrzebny jest ciężki sprzęt do układania drzew razem w pal, aby można je było spalić. Te techniki bezpośredniej kontroli zostały szczegółowo opisane przez wielu specjalistów ds walki z kornikami.

Zastosowanie chemikaliów

Chemikalia chronią zdrowe drzewa i / lub zabijają lęgi chrząszczy w zarażonych drzewach, jeśli są odpowiednio używane. Koszt opryskiwania jest często niewielki, gdy porównuje się go z wartością umieszczoną na drzewie, kosztem usunięcia drzewa lub potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi inwazją chrząszczy, tym bardziej jeśli dotrą do gospodarstwa i problemem stają się korniki w domu. Jeśli zostanie wybrana kontrola chemiczna, najbardziej efektywna kosztowo kontrola może być zrealizowana tylko poprzez prawidłową identyfikację gatunków chrząszczy, staranną selekcję drzew, które mają być leczone oraz prawidłowe stosowanie środków owadobójczych.

Wybór środków chemicznych – obecnie zarejestrowane są tylko niektóre środki owadobójcze do zwalczania korników Właściciele gruntów mogą kupować niektóre z nich na własny użytek bez licencji. W tym przypadku zwykle licencja co do użytkowania pestycydów nie jest wymagana do ich zakupu lub stosowania, ale upewnij się sprawdzając etykiety, gdyż w niektórych przypadkach ograniczane jest ich użycie do profesjonalnego stosowania. Nie ma takiego ograniczenia w stosowaniu np. lindanu. Wybór chemikaliów będzie zwykle podyktowany ich:

• skutecznością,
• bezpieczeństwem,
• względnymi kosztami dla każdego zastosowania.

Substancje chemiczne wybrane do zwalczania zapobiegawczego mogą być mniej pożądane do zwalczania środków zaradczych niż inne związki. Więc tak czy inaczej warto tutaj poszukać porady u profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.