Jak zacząć zarabiać na własnych pomysłach?
Tworzenie startupów
Masz świetny pomysł na biznes, jednak nie jesteś pewny czy on wypali? Tworzenie startupów nie jest najprostszym zadaniem. Wymaga dogłębnej analizy rynku i konkretnego pomysłu. Nie można zakładać, że „jakoś to będzie”. Pomysł, nawet najlepszy może okazać się porażką. Jak tworzyć startupy z głową?
Pomysł to nie wszystko – potrzebny jest biznesplan
Zanim zaczniemy kompletować zespół i ogłaszać wszystkim rozpoczęcie naszej działalności należy przeprowadzić rzetelne badanie rynku. Tworzenie startupów to nic innego jak zakładanie własnej firmy, czy marki. Musimy dokładnie sprawdzić, czy produkt lub usługa, którą chcemy zaoferować znajdzie odbiorców i zarobi na siebie z nawiązką. Większość startupów kończy się porażką, ponieważ ich twórcy tworzą produkty, których nikt nie chce kupować lub grono odbiorców szybko się wyczerpuje. Dodatkowo należy stworzyć rzetelny biznesplan z budżetem oraz oceną ryzyka. Prawidłowy model biznesowy naszego startupu powinien być:
-
skalowalny, a więc przychody powinny rosnąć szybciej niż generowane koszty,
-
rentowny, a więc wypłacalny i opłacalny,
-
powtarzalny, chodzi o to, że wydając np. tysiąc złotych, inwestując w coś, zawsze zarobimy na tym cztery tysiące złotych.
W przypadku tworzenia startupów właściwie nie mówimy o biznesplanie a szablonowym modelu biznesowym. Wynika to z faktu, że startup w przeciwieństwie to zwykłej firmy, jest tworem dość dynamicznym. Nie mamy też jak w przypadku firmy sztywno zdefiniowanej grupy odbiorców, ciągle dostosowujemy się do rynku, na którym jesteśmy i tym samym dobieramy produkt pod klientów, a nie klientów pod produkt.
Eksperymentuj każdego dnia – metoda lean startup
Tworzenie startupów polega na ciągłym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i obserwacji środowiska. Zgodnie z Metodą Lead Startup Erica Riesa, szanowanego amerykańskiego wykładowcy oraz biznesmena, startupy rządzą się zupełnie innymi prawami niż standardowe firmy. Metoda, którą opracował, mówi między innymi o tym, że ze względu na ograniczone możliwości finansowe startup wymaga niestandardowych rozwiązań biznesowych oraz marketingowych.
Tworzenie startupów to w tym rozumieniu ciągłe poszukiwanie, że produkt, który tworzymy, ma sens i próbowanie różnych sposób jego sprzedania. Dostosowujemy metody do rynku i trendów, jednocześnie poniekąd je kreując. Tak więc tworząc startupy, należy mieć na uwadze, że na ten sam pomysł można mieć wiele sposobów oraz jeżeli chcemy zdobyć inwestorów, musimy mieć wiarę, oraz nietuzinkowy pomysł.