Jak powinno wyglądać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Przychodzą w życiu takie sytuacje, kiedy musimy przedstawić w jakiejś konkretnej instytucji bądź urzędzie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Czasami potrzebujemy takiego dokumentu do urzędu miasta, czasami jest nam ono niezbędne do przedłożenia w banku, gdy staramy się o kredyt.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy bierzemy udział w jakimś projekcie bądź konkursie i jednym z warunków stawianych uczestnikom jest właśnie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Nie zależnie od tego w jakim celu musimy takie zaświadczenie posiadać, ważne aby zostało ono prawidłowo napisane, albowiem nikt z nas nie lubi dwa razy chodzić do tych samych urzędów czy instytucji, w celu uzupełniania bądź poprawiania złożonych dokumentów.

W jakich sytuacjach niezbędne jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

Życie i codzienność pisze różne scenariusze i nigdy nie wiemy, kiedy będziemy takiego zaświadczenia potrzebować. Nie jest to dokument wystawiany przy każdym pobieraniu pensji, dlatego w chwili gdy jest nam takie zaświadczenie potrzebne, musimy udać się do kadr czy księgowości w firmie i poprosić o jego wystawienie. Istnieje kilka najpopularniejszych sytuacji, gdy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest niezbędne, aby móc załatwić konkretną sprawę. Mowa tutaj o ubieganiu się o kredyt hipoteczny, bądź pożyczkę długoterminową, takie zaświadczenie jest nam również niezbędne gdy chcemy zakupić konkretne towary na raty.

Dużym zaskoczeniem jest sytuacja, kiedy przy zapisie do przedszkola bądź szkoły prywatnej, władze szkoły proszą rodziców o zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, aby mieć pewność że opiekunowie dzieci będą wypłacalni. Nie ma co się kłócić z wymogami narzucanymi przez konkretne instytucje, nie zależnie od tego czy są one zgodne z prawem czy nie, musimy spełnić wszystkie przesłanki, aby móc załatwić konkretną sprawę, w tym przypadku przyjęcie naszego dziecka do przedszkola bądź szkoły niepublicznej.

Z czego składa się zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

W każdym zaświadczeniu powinny znaleźć się podstawowe dane osobowe osoby zatrudnionej, imię i nazwisko, pesel, dokładny adres zamieszkania, w tym również konkretne kwoty świadczące o wspomnianych wyżej zarobkach, zwykle zapisane w układzie miesięcznym i rocznym. Dobrze jeżeli takie zaświadczenie jest wydawane na potrzeby konkretnej instytucji państwowej bądź prywatnej, wtedy jest ono bezpośrednio adresowane do osoby bądź firmy, która takiego zaświadczenia od nas wymaga.

Aby zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach było wiarygodne i ważne, musi posiadać adres, pieczątkę i podpis pracodawcy, który nas zatrudnia na stałe bądź na czas określony. Jeżeli posiadamy zarobki z innego tytułu, na przykład z najmu, renty bądź emerytury, także musimy to udokumentować. Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą i potrzebujemy takiego zaświadczenia do przedłożenie w konkretnym urzędzie bądź instytucji, powinniśmy poprosić o jego sporządzenie księgowego bądź własnoręcznie wystawić taki dokument pod rygorem nieważności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.