Zatrudnienie na umowę czy leasing pracownika z Ukrainy?

Ponieważ coraz więcej firm zaczyna rekrutować zagraniczne talenty do pełnienia specjalistycznych ról, pojawia się pytanie, jak najlepiej zatrudnić zagranicznego pracownika zdalnego. To coś więcej niż kwestia administracyjna, ponieważ metoda zatrudniania wpłynie na koszt wynagrodzenia, lojalność pracowników i zgodność z prawem.

Być może zastanawiasz się nad zatrudnieniem ukraińskiego pracownika jako niezależnego wykonawcy, a jest to słuszna i powszechnie stosowana metoda. Jednak zatrudnianie kontrahentów nie jest idealne w każdej sytuacji, zwłaszcza jeśli planujesz zatrzymać pracownika na dłuższą metę. W takim przypadku możesz lepiej zatrudnić ich jako pracownika, dając im zaangażowanie i lokalne świadczenia, których mogą potrzebować. W innych okolicznościach to właśnie leasing pracowników z Ukrainy może być najlepszym rozwiązaniem.

O ile nie chcesz poświęcić czasu i kosztów związanych z założeniem własnego podmiotu na Ukrainie, możesz zatrudnić formalnych pracowników za pośrednictwem zarejestrowanego pracodawcy – pośredniczącego, który staje się legalnym, lokalnym pracodawcą w Twoim imieniu jako klient końcowy i zajmuje się każdą częścią administracji zatrudnienia. Mimo to musisz zrozumieć, jakie są Twoje obowiązki, a ten przewodnik obejmie zasady zatrudnienia i pracy na Ukrainie, które dotyczą zarówno rezydentów, jak i emigrantów.

Co warto wiedzieć, zatrudniając pracowników z Ukrainy?

Nawet w przypadku korzystania z usług pracodawcy zarejestrowanego nadal będziesz chciał poznać szczegóły dotyczące zatrudnienia, uprawnień, podatków i składek na ubezpieczenie społeczne pracodawcy, ponieważ wpłynie to na całkowity koszt wynagrodzenia i obowiązków związanych z przestrzeganiem przepisów.

Rodzaje umów

Na Ukrainie najczęściej stosuje się umowy o pracę na czas nieokreślony, a umowy na czas określony stosuje się tylko w określonych okolicznościach. Umowy o pracę muszą być sporządzone w języku ukraińskim lub dwujęzycznym i zawierać listę wymaganych warunków, w tym wszelkie okresy próbne.

Uprawnienia

Urlop wypoczynkowy: 24 dni kalendarzowe w roku, dodatkowo płatne 10 dni „wakacji socjalnej” dla kobiet z dziećmi poniżej 15 roku życia.

Zwolnienie chorobowe: 5-dniowe zwolnienie chorobowe opłacane przez pracodawcę, a następnie dodatkowe dni wypłacane są przez Państwową Kasę Ubezpieczeń Społecznych, gdzie środki są przekazywane na konto pracodawcy do wykorzystania na listę płac. Wypowiedzenie nie jest dozwolone podczas zwolnienia lekarskiego, a zwolnienie kończy się dopiero po całkowitym wyzdrowieniu pracownika z zaświadczeniem lekarskim.

Urlop macierzyński: 126 dni kalendarzowych, płatny przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w wysokości ustawowej uzależnionej od wynagrodzenia i stażu pracy. Dodatkowy urlop wychowawczy przysługuje do ukończenia przez dziecko trzech lat.

Wypowiedzenie: Wymagane dwutygodniowe wypowiedzenie, jeśli pracownik zainicjuje wypowiedzenie, a wypowiedzenie przez pracodawcę jest ograniczone do określonych przyczyn ustawowych (zwolnienia, naruszenie zasad, brak kwalifikacji). Płatność zamiast wypowiedzenia nie jest dozwolona. W przypadku niektórych wypowiedzeń istnieje ustawowa odprawa w wysokości od 1 do 6 miesięcy, w zależności od okoliczności i rodzaju stanowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.