Zawieramy umowę z ubezpieczycielem – czy warto czytać co podpisujemy?

Bez względu na to, czy planujemy ubezpieczyć się na życie, czy umową ubezpieczeniową ma być objęte nasze auto, mieszkanie czy inne mienie, zawsze warto bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Polisy ubezpieczeniowe są tak skonstruowane, że mogą mieć wiele wyłączeń z ubezpieczenia.

Na rynku ubezpieczeniowym konkurencja w każdym typie ubezpieczeń jest dosyć duża. Oprócz największych ubezpieczeniowych graczy jest też wiele mniejszych firm, które również są w stanie zaoferować bardzo atrakcyjne i korzystne polisy. Jeśli więc chcemy się ubezpieczyć, dobrze jest poznać ofertę co najmniej kilku ubezpieczycieli. Jeśli interesuje nas ubezpieczenie na życie kalkulator ofert to korzystny sposób na porównanie wielu kwestii znajdujących się w polisach. Wbrew pozorom, najważniejszym kryterium wyboru nie powinna być wysokość składki ubezpieczeniowej. Zwykle jest bowiem tak, że im tańsze ubezpieczenie, tym więcej jest sytuacji, których ono nie obejmuje.

Osoby, które poszukują dobrego ubezpieczenia, powinny przede wszystkim zapoznać się z aktualną ofertą na rynku. Na tej podstawie dobrze jest wybrać ofertę kilku najciekawszych ubezpieczycieli, a następnie umówić się na spotkanie z agentem lub nawiązać z nim kontakt telefoniczny. Zwykle agent ubezpieczeniowy jest w stanie przedstawić ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb przyszłego ubezpieczonego. Bierze się pod uwagę jego aktualną sytuację, najbardziej możliwe zdarzenia losowe oraz możliwości finansowe. W ten sposób powstaje ramowa umowa ubezpieczenia, z którą warto się zapoznać. Jeśli masz taką możliwość, poproś agenta o dostarczenie wstępnej umowy oraz o czas na zapoznanie się z nią. Nigdy nie należy podpisywać umowy na szybko, pod wpływem zachęty agenta. Trzeba całą umowę dokładnie przeczytać, w szczególności to, co jest zapisane drobniejszym druczkiem lub na dalszych stronach umowy.

Wiele osób ma nawyk podpisywania wszystkiego bez dokładnego zapoznania się z dokumentami, które podpisują. W przypadku umów ubezpieczeniowych to błąd, który może mieć poważne skutki w przyszłości. Klienci skuszeni niską składką zwykle nie zauważają, jak długa jest lista sytuacji, w których umowa ubezpieczeniowa nie obowiązuje. Takie zapisy znajdują się zwykle na dalszych stronach umowy, gdyż na początku dokument informuje o samych korzyściach i wysokościach kwot odszkodowania, które brzmią bardzo kusząco i zachęcająco.

Im bardziej zorientowany i rozeznany w temacie klient, tym większa pewność, że podpisze on dokument z pełną świadomością wszystkich zapisów, jakie się w nim znajdują. Ubezpieczenie na życie kalkulator to rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Dzięki temu w rozmowie z agentem ubezpieczeniowym nie ulegniemy kuszącej ofercie reklamowej, tylko będziemy wiedzieć, jakie stawki składek czy odszkodowań mają inni ubezpieczyciele. Polisa ubezpieczeniowa ma być bowiem jak najbardziej korzystna dla nas jako osób ubezpieczonych.

Jeden komentarz dla wpisu: “Zawieramy umowę z ubezpieczycielem – czy warto czytać co podpisujemy?

  • 23 maja 2019 at 07:04
    Permalink

    W jakich firmach macie ubezpieczenie komunikacyjne? Czym kierowaliście się przy wyborze akurat tej, a nie innej firmy? Na jakie zniżki może liczyć młody kierowca bez większego doświadczenia i wielu lat bezszkodowej jazdy? Jestem kompletnym laikiem, bo dopiero planuję kupić pierwsze w życiu auto i oferty ubezpieczycieli brzmią dla mnie mocno zawile. Czy można kupić sobie ubezpieczenie przez internet, czy trzeba koniecznie osobiście spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym. Doradźcie trochę osobie niedoświadczonej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.