Zbiorniki przeciwpożarowe pomagają w obliczu pożarów

 

Do zgaszenia pożaru potrzebna jest duża ilość wody. Może być ona czerpana nie tylko z instalacji, lecz także ze zbiorników przeciwpożarowych. Gdzie stosuje się tego typu zbiorniki? Jaką mają one konstrukcję?

 

Czym jest zbiornik przeciwpożarowy?

Zbiornikami przeciwpożarowymi nazywa się rezerwuary na wodę, która wykorzystywana jest do gaszenia pożarów.

 

Początkowo zbiorniki przeciwpożarowe miały formę sadzawek przy budynkach. W sytuacji pożaru można było wtedy czerpać z niej wodę do jego ugaszenia. Następnie zbiorniki przeciwpożarowe zaczęto budować w gruncie. Dopiero latach 80. XX wieku, gdy rozpowszechniły się hydranty, zbiorniki PPOŻ zaczęły być stosowane rzadziej.

 

Gdzie używane są zbiorniki PPOŻ?

Dzisiaj zbiornik przeciwpożarowy nadal jednak jest dość często stosowaną konstrukcją, zwłaszcza w miejscach, gdzie dostęp do wody wodociągowej jest niemożliwy albo ograniczony, dlatego konieczne jest zgromadzenie jej w zbiorniku na wypadek pożaru.

 

Zbiorniki przeciwpożarowe spotykane są obecnie najczęściej w lasach, w pobliżu obiektów przemysłowych, a także przy zabytkach, czyli w miejscach, w których konieczne jest uzyskanie łatwego dojścia do wody czerpanej przez strażaków do ugaszenia rozprzestrzeniającego się pożaru.

 

Rodzaje zbiorników przeciwpożarowych

Do kategorii zbiorników przeciwpożarowych zaliczana jest szeroka gama różnych konstrukcji, co przekłada się również na ich zastosowanie.

 

Wśród zbiorników PPOŻ znajdują się:

  • zbiorniki naziemne umieszczone na konstrukcji, wbudowane w ziemię, podziemne
  • zbiorniki stalowe, betonowe, wykładane folią oraz wykonane z tworzyw sztucznych
  • zbiorniki otwarte i zamknięte

 

Nowoczesny zbiornik przeciwpożarowy może być także wyposażony w różnego rodzaju urządzenia, na przykład czujniki poziomu wody, podgrzewacze, które zabezpieczają przed zamarzaniem wody. Także mogą być one podłączane do czujników i zraszaczy, które uruchamiają się wtedy, gdy w pomieszczeniach zostanie wykryty dym.

 

Kompleksowym wykonawstwem zbiorników przeciwpożarowych zajmują się firmy specjalizujące się w branży PPOŻ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.