Zbiorniki przeciwpożarowe – kiedy Twoja firma musi się w nie zaopatrzyć?

Siedziba firmy musi być nie tylko wygodna dla pracowników oraz dopasowana do prowadzonej działalności, ale również bezpieczna. Warto o tym pamiętać zarówno wtedy, gdy firma mieści się w biurowcu, jak i w sytuacji, gdy posiada hale produkcyjne czy magazynowe. Duży nacisk należy położyć przede wszystkim na właściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Ogień w czasie pożaru potrafi w krótkim czasie strawić cały dorobek życia. Wiele firm, zarówno mniejszych, jak i całkiem pokaźnych przedsiębiorstw, straciło w pożarze cały swój dobytek, maszyny, wykonane produkty czy materiały. Bardzo często pożar można by ugasić o wiele szybciej i z mniejszymi stratami ogólnymi, gdyby firmy więcej uwagi przykładały do kwestii bezpieczeństwa. Jednym z ważniejszych zabezpieczeń przeciwpożarowych są specjalne zbiorniki przeciwpożarowe z wodą, którą można w razie niebezpieczeństwa ugasić pojawiający się pożar.

Kiedy warto inwestować w zbiorniki?

Posiadanie własnego zbiornika przeciwpożarowego jest przydatne w każdej firmie, bez względu na rodzaj jej działalności. Jednak szczególna uwagę na taki zbiornik powinni zwrócić właściciele firm produkcyjnych, które na co dzień pracują na materiałach łatwopalnych, zajmują się obróbka drewna, mają na stanie bardzo kosztowne maszyny, które mogą w trudnych warunkach ulegać przegrzewaniu czy samozapłonom. Zbiorniki przeciwpożarowe na pewno będą też potrzebne w zakładach chemicznych, w których na co dzień znajduje się sporo bardzo łatwopalnych substancji. Wielkość oraz pojemność zbiornika przeciwpożarowego zawsze powinny być ustalane indywidualnie i na podstawie potrzeb właściciela firmy. Im większe przedsiębiorstwo i większa produkcja, tym więcej przyda się wody, która będzie w razie potrzeby służyła do gaszenia pożarów. Zbiorniki przeciwpożarowe przydadzą się również w działalności rolniczej, która szczególnie w sezonie letnim jest szczególnie narażona na pożary. Praktycznie co roku możemy usłyszeć o płonących kombajnach, stodołach czy zbożu, które nie zdążyło zostać zebrane. Posiadanie zbiornika przeciwpożarowego z pewnością mogłoby ograniczyć te straty.

Jak kupować zbiorniki przeciwpożarowe?

Jeśli chcemy inwestować w zbiorniki przeciwpożarowe, warto najpierw bardzo wnikliwie zapoznać się z tym, co oferują firmy zajmujące się realizowaniem takich inwestycji. Zbiorniki muszą być nie tylko odpowiedniej wielkości. Powinny być również solidnie wykonane, wytrzymałe, trwałe, pokryte odpowiednimi powłokami zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Co więcej, zbiornik musi być odporny na uszkodzenia, zniszczenia, a także na negatywne działania czynników atmosferycznych, w szczególności na wahania temperatury. Zbiorniki przeciwpożarowe można kupić gotowe do zainstalowania, jednak w wielu firmach może się okazać, że nie da się wstawić gotowego zbiornika. Wtedy wykonywane są zbiorniki na miejscu z dostarczanych prefabrykatów. Jedna i druga opcja są równie solidne i wytrzymałe, zapewniają dostęp do dużego zapasu wody, która w razie pożaru może być na wagę złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.