Żłobek prywatny, opieka w domu czy placówka publiczna? Pomagamy w wyborze!

Jeśli wracasz do pracy i rozważasz umieszczenie dziecka w żłobku, oto co musisz wiedzieć – od korzyści i wad do pytań, które powinieneś zadać i czego szukać w ośrodku.

Jeśli myśl o pozostawieniu dziecka z kimś innym przez cały dzień, w każdy dzień pracy, sprawia, że ​​nie chcesz nigdy opuszczać swojego dziecka, nie jesteś wyjątkiem. To wielka decyzja, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko. Ale jeśli planujesz wrócić do swojej pracy, jesteś w dobrym towarzystwie: według niektórych szacunków ponad 70 procent wszystkich mam pracuje poza domem. Oznacza to również, że istnieje wiele doskonałych opcji opieki nad dziećmi, od niań do opiekunów i innych placówek. Jedną z najlepszych opcji jest opieka dzienna, prowadzona przez niepubliczne żłobki, takie jak https://www.malapanda.pl/nowa-wies . Wiele ośrodków oferuje wyjątkową opiekę licencjonowanym, przeszkolonym opiekunom w środowisku, w którym maluch otrzyma cenną socjalizację z innymi dziećmi w jej wieku. Oto, co musisz wiedzieć i na co zwracać uwagę podczas wizyty w ośrodku opieki dziennej.

Rodzaje ośrodków opieki dziennej

Opieka dzienna to placówka, w której rodzice zostawiają dzieci, zazwyczaj na cały dzień, z innymi dziećmi w różnym wieku. Masz kilka opcji:

Grupowa opieka dzienna: Te obiekty są licencjonowane przez państwo i zazwyczaj działają podobnie jak szkoła, w której dzieci w różnym wieku są pod opieką grup. Niektóre z nich są prowadzone przez samych pracodawców. Jeśli wybierzesz tę opcję, jesteś w dobrym towarzystwie: ponad jedna czwarta niemowląt i małych dzieci jest pod opieką takich żłobków.

Domowa opieka dzienna: Ta opieka nad dziećmi jest realizowana w domu usługodawcy. Niektórzy świadczeniodawcy opieki dziennej w domu mają za sobą odpowiednie szkolenie i posiadają licencję państwową, ale wielu z nich nie.

Korzyści z opieki dziennej

Dobry program opieki dziennej może przynieść kilka istotnych korzyści:

Ciągła opieka: Większość ośrodków opieki nad dziećmi oferuje opiekę od pierwszych miesięcy niemowlęctwa.

Edukacja: dobrze zorganizowany program jest nastawiony na rozwój Twojego maluszka.

Socjalizacja: Twoje dziecko będzie spędzać dużo czasu z innymi maluchami.

Koszt: Jeśli planujesz wrócić do pracy i potrzebujesz kogoś, kto będzie pilnował twojego dziecka, gdy jesteś daleko, opieka dzienna jest zazwyczaj tańsza niż wynajęcie niani.

Niezawodność: Większość ośrodków pozostaje otwarta przez około 12 godzin, aby obsługiwać różne harmonogramy mam.

Specyficzne dla grupowej opieki dziennej: Personel jest przeszkolony i licencjonowany. A ponieważ jest więcej niż jeden opiekun, zawsze istnieje ktoś do dyspozycji.

Pamiętaj też, że w niepublicznych żłobkach zwykle jest mniej dzieci, niż można znaleźć w grupowym ośrodku opieki dziennej – co może oznaczać więcej osobistej uwagi i mniejszą ekspozycję na choroby.

Jeśli chodzi o koszt, mimo iż publiczne ośrodki opieki dziennej są tańsze niż prywatna opieka nad dziećmi, nadal są drogie, chyba że są dotowane przez rząd lub firmę. Pamiętaj o tym przy podejmowaniu decyzji gdzie i z kim zostawisz dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.