Zmiany w naliczaniu kwoty wolnej od podatku – kto zyska, kto straci?

2017 rok przyniósł istotne zmiany związane z obliczaniem kwoty wolnej od podatku. O tym, kto straci, a kto zyska dzięki nowym regulacjom, decydować będzie wysokość osiągniętego w ciągu roku dochodu. Z pewnością stratę w związku z tą zmianą odczują osoby zarabiające najwięcej oraz samorządy lokalne.

Kwota wolna od podatku w Polsce oraz w innych państwach UE

Poniższa infografika przedstawia, jak kształtowała się kwota wolna od podatku w 2016 roku. Wynika z niej, że w naszym kraju jej wartość była najniższa w stosunku do pozostałych państw członkowskich.

kwota-wolna-od-podatkupng

Kwota wolna od podatku – definicja

Kwota wolna od podatku to mówiąc najprościej wartość dochodu, od której podatnik jest zwolniony od odprowadzania podatku dochodowego na rzecz państwa. W 2017 roku maksymalna kwota wolna od podatku wynosi 6600 zł.

Aby poprawnie obliczyć kwotę wolną od podatku należy wpierw ustalić łączną wartość przychodów ze wszystkich źródeł opodatkowanych według tzw. zasad ogólnych. Kwota wolna od podatku jest stosowana od sumy, która pozostanie po odjęciu kosztów podatkowych czy ulg  od dochodu podatnika. Pomijana jest przy tym ulga prorodzinna, abolicyjna i ulga na innowacyjność.

Kwota wolna od podatku – uwarunkowania prawne

Obowiązująca w 2017 roku kwota wolna od podatku została opublikowana w Dzienniku Ustaw dnia 29 listopada 2016 roku. W tym terminie przyjęto poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT oraz Ordynacji podatkowej. Zgodnie z wprowadzonym dokumentem, kwota wolna od podatku dla osób o niskich zarobkach wynosi 6,6 tys. zł. Prawo do jej odliczania utracili natomiast ci, których roczne dochody osiągają kwotę powyżej 127 tys. zł.

Nowelizacja ustawy zawiera również ustalenia dotyczące opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Utrzymane zostało zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, dopuszczalne jest także zwolnienie dla polskich FIZów, ale tylko pod pewnymi warunkami. Dokument ten wprowadził również zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących schematów agresywnego planowania podatkowego.

Zmiany w kwocie wolnej od podatku

Z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 6600 zł mogą skorzystać osoby, które zarabiają rocznie nie więcej niż równowartość tej kwoty. Takie osoby nie zapłacą podatku w ogóle. W roku ubiegłym kwota ta wynosiła 3091 zł.

Osobom, których zarobki kształtują się w przedziale od 6,6 tys. zł do 11 tys. zł, kwota ta będzie stopniowo zmniejszana. Z kolei dla osób zarabiających od 11 tys. zł do 85,528 zł kwota wolna od podatku pozostanie bez zmian (3091 zł).

Osoby, których dochód roczny wynosi więcej niż 127 tys. zł nie będą mogły uwzględnić w swoim rozliczeniu kwoty wolnej od podatku.

Zdaniem ekspertów, wprowadzona nowelizacja przyniesie korzyści dla około 3,5 mln osób, a dla 20 mln będzie praktycznie nieodczuwalna. Największe znaczenie będzie ona miała dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 11 tys. zł. Innymi słowy, na zmianach mogą zyskać osoby, które pracują na pół etatu, dorywczo lub pobierają zasiłek dla bezrobotnych.

W gorszej sytuacji będą osoby, które rocznie osiągają dochody powyżej 85,5 tys. zł. Straty poniosą też samorządy z racji niższych podatków płaconych przez najbiedniejszych. Realna strata dla samorządowych kas nie będzie rekompensowana przez państwo, a to oznacza, że wiele miast i powiatów będzie musiała zmniejszyć liczbę realizowanych inwestycji. Co ciekawe, w publikacjach mówiących o wprowadzanych zmianach często podkreślany jest fakt, że diety polskich parlamentarzystów są zwolnione z podatku w kwocie 27 360 zł w skali roku. Dodatkowo posłowie mogą korzystać z obowiązującej kwoty wolnej od podatku w stosunku do uposażenia poselskiego wynoszącego około 9892,39 zł.

Kto zyska, a kto straci na zwiększonej kwocie wolnej od podatku

 1. Osoby o zarobku wynoszącym nie więcej niż 550 zł miesięcznie zyskają 50 zł miesięcznie, ponieważ podatek w ich przypadku nie będzie naliczany.
 2. W przypadku osób o zarobku wynoszącym nie więcej niż 916 zł brutto podatek będzie niższy o około 8 zł miesięcznie.
 3. Osoby zarabiające od 917 do 7127 zł miesięcznie nie odczują zmiany. Kwota wolna od podatku będzie taka jak dotychczas i wynosić będzie 3091 zł rocznie.
 4. Osoby zarabiające powyżej 7127 zł zapłacą więcej. Przykładowo Ci, o miesięcznym dochodzie wynoszącym 10 tys. zł zapłacą o 36,93 zł więcej miesięcznie.
 5. Osoby pracujące na pół etatu, których zarobki wyniosą 1 tys. zł, nie zapłacą podatku, a zysk będzie wynosił 265 zł.
 6. Osoby pracujące przez część roku, o osiągniętych dochodach 2 tys. zł nie zapłacą podatku, a po odliczeniu składki zdrowotnej zyskają 71 zł.
 7. Osoby pobierający rentę socjalną w wysokości 840 zł zapłacą podatek w wysokości 345 zł (w roku poprzednim kwota ta wynosiła 477 zł).
 8. Osoby na rencie przyznanej z tytuły częściowej niezdolności do pracy, wynoszącej 750 zł miesięcznie zapłacą podatek w wysokości 287 zł. W roku 2016 płacili 366 zł.
 9. Każdy pracujący na podstawie umowy o dzieło (nie objęty prawami autorskimi) i nie osiągający żadnych innych dochodów, a którego zarobek wynosi 10 tys. zł rocznie, zapłaci w 2017 roku podatek mniejszy blisko o połowę.
 10. Osoby pracujące tylko na podstawie umowy o dzieło objętej prawami autorskimi w wysokości 10 tys. zł, jeśli jest to ich jedyne źródło dochodów, uzyskają 344 zł. W przypadku zarobku o połowę mniejszego, czyli wynoszącego do 5 tys. zł koszty uzyskania przychodów wyniosą aż 50%.

Opinia Ministerstwa Finansów

Według Ministerstwa Finansów podwyższenie kwoty wolnej od podatku ma na celu poprawę sytuacji materialnej osób zarabiających najmniej. Najbogatsi stracą natomiast prawo do ulgi. Uregulowane także zostały kwestie opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Wprowadzenie nowych zasad dotyczących kwoty wolnej od podatku nie zmieniają prawa do ulg podatkowych i wszelkie ulgi obowiązujące w poprzednich latach będą dalej obowiązujące.

Podsumowując, kwestie dotyczące sposobu odliczania kwoty wolnej od podatku są dość zawiłe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w prowadzeniu księgowości. Doświadczone biuro rachunkowe, które świadczy usługi księgowe i doradcze w sposób profesjonalny jest gwarancją tego, że dokumentacja finansowa będzie prowadzona sprawnie i z korzyścią dla firmy.

3 komentarz dla wpisu: “Zmiany w naliczaniu kwoty wolnej od podatku – kto zyska, kto straci?

 • 28 kwietnia 2017 at 06:26
  Permalink

  Nie wiadomo czy w ogóle ta obiecana niższa kwota wejdzie w życie. Ustawy na razie nie ma.

  Odpowiedz
 • 5 grudnia 2017 at 10:54
  Permalink

  Dlaczego mnie to nie dziwi? Że Polska jest jak zwykle na samym końcu. Jak już ma się pracę, to większość kasy idzie na konto nie to, które zakładaliśmy, ale na konto “państwowe”. A jak człowiek chce jechać na wakacje, to liczy drobniaki jak jakiś małolat. Trzeba się czasem doinwestować Imprumut nebancar i wyjechać tam, gdzie nikt jeszcze nie był :) Hej! “Jedźmy – nikt nie woła…”

  Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2019 at 05:51
  Permalink

  Oczywiście nieśmiertelny Cypr jest najlepszy tradycyjnie. Najlepiej podziałać z założeniem spółki i chociaż w ten sposób zmniejszyć obciążenia finansowe związane z prowadzeniem firmy. Jak tak zrobiłem przy współpracy z http://tax-lex.eu/ i dodatkowo teraz spółka odpowiada za ewentualne nieprzewidziane przykre sytuacje w firmie. Tak więc można upiec 2 pieczenie na jednym ogniu. Polecam się zakręcić i pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.