Jak zmierzyć rozstaw baterii wannowej?

Wanny są wciąż częstym elementem łazienkowego wyposażenia. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie dzięki nim można się odprężyć i odpocząć po ciężkim dniu. Są to też te elementy wyposażenia, które sprawdzają się wbrew pozorom nie tylko w dużych, ale także i mniejszych łazienkach. Za komfort ich użytkowania odpowiada materiał, z którego zostały wykonane, ich kształt czy wielkość, ale także i to jaka bateria zostanie zamontowana w jej pobliżu. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej bateriom wannowym, a także i temu w jaki sposób ją zamontować oraz jak zmierzyć rozstaw baterii wannowej.

Czym tak naprawdę jest rozstaw montażowy baterii wannowej?

Rozstaw baterii to odległość między środkami dwóch otworów montażowych, które służą do przymocowania baterii do ściany lub do powierzchni wanny lub umywalki. Jest to ważna informacja podczas zakupu baterii, ponieważ umożliwia dobór baterii o odpowiednim rozstawie do istniejących otworów montażowych. Wybierając baterię, która ma inny od posiadanych przez nas rozstaw, niezbędne jest często przerobienie przyłączy instalacyjnych, co jest problematyczne.

Standardowe rozstawy baterii różnią się w zależności od rodzaju urządzenia, do którego bateria ma być zamontowana, np. baterie umywalkowe, baterie prysznicowe czy baterie wannowe. Zazwyczaj rozstawy wynoszą od 10 cm do 40 cm. Podczas wyboru baterii ważne jest również, aby zwrócić uwagę na ilość otworów montażowych w urządzeniu oraz na rodzaj baterii, ponieważ istnieją różne typy baterii, takie jak jednootworowe, dwuotworowe lub trzyotworowe, które różnią się sposobem montażu.

wanna wolnostojąca

Rozstaw baterii wannowej – jaki powinien być?

Rozstaw baterii wannowej zależy od kilku czynników, takich jak typ baterii, rozmiar wanny oraz preferencje użytkownika. Jednakże, zazwyczaj standardowy rozstaw baterii wannowej wynosi około 15-18 cm. Przed przystąpieniem do prac montażowych, należy zawsze zapoznać się z instrukcją producenta, w której powinny być podane dokładne wymiary i odległości między otworami mocującymi. Warto również wziąć pod uwagę kształt wanny i ilość otworów, ponieważ mogą one wpłynąć na dobór rozstawu baterii.

Aby zmierzyć rozstaw baterii wannowej, należy dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy dwoma otworami na wannie, do których bateria będzie montowana. Można to zrobić to przy pomocy taśmy mierniczej. Otrzymany wynik należy porównać z wartościami podanymi w instrukcji montażowej. Nie zawsze zmierzenie odległości między otworami jest możliwe, w takim przypadku można zmierzyć odległość między krawędzią wanny, gdzie bateria ma zostać zamontowana. W celu uzyskania dokładnego rozstawu, należy odjąć szerokość baterii od zmierzonej odległości. Optymalny pomiar rozstawu baterii wannowej jest kluczowy dla prawidłowego montażu oraz właściwego działania armatury.

Czym kierować się podczas wyboru baterii do wanny?

Wybór baterii wannowej nie jest sprawą tak prostą, jakby mogło się wydawać. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę nie tylko jej estetykę, ale także i jakość wykonania, materiał czy funkcjonalność. Ważny jest także rozstaw baterii, powinien być on zgodny z istniejącymi przyłączami. Dobrze jeśli bateria wannowa jest wykonana z mosiądzu. Materiał ten jest trwały i odporny na wiele czynników, w tym na działanie korozji. Poza tym dobra bateria do wanny powinna być wyposażona w ceramiczną głowicę. Jest ona gwarantem jej płynnej pracy. Dobrze, jeśli bateria posiada funkcję, technologie dzięki którym można zmniejszyć zużycie wody. Mogą to być przyciski eko, ograniczniki przepływu, a także perlatory montowane na końcu wylewki. W rezultacie wypływająca woda jest mieszana z powietrzem. Ma większą objętość, jest przyjemna podczas kontaktu ze skórą, perlista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.