Ogólna wiedza to nie wszystko! Co jeszcze ma znaczenie w karierze księgowego?

Środowisko zatrudniania stało się co najmniej bardziej niepewne w ostatnich miesiącach. Jednak dobrą wiadomością jest to, że wiele firm nadal zatrudnia pracowników zarówno na stanowiskach stacjonarnych, jak i zdalnych, w tym w działach księgowości i finansów. Jeśli masz dobrze rozwinięty zestaw umiejętności księgowych, może to zwiększyć Twoje szanse na bycie silnym kandydatem na stanowisko, o które się starasz.

Podstawowe umiejętności księgowe obejmują coś więcej niż tylko umiejętność analizowania liczb, wypełniania zestawień wydatków i amortyzacji środków trwałych. Oprócz tradycyjnej wiedzy księgowej istnieje szereg umiejętności twardych i miękkich, których potrzebuje każdy księgowy, niezależnie od tego, czy pracuje w biurze, czy zdalnie.

Poniżej znajduje się przegląd kilku zestawów umiejętności księgowych – niektóre techniczne, inne nie – które mogą pomóc ci w poszukiwaniu pracy w księgowości, a także w karierze księgowej.

Ogólna wiedza biznesowa

Zakres stanowisk księgowych i finansowych rozszerzał się z biegiem czasu, a szczególnie w ostatnich latach. W szczególności ci specjaliści muszą częściej współpracować i koordynować z kolegami z innych działów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są inne funkcje i jak praca działu księgowości i finansów pomaga wspierać ich inicjatywy. Im lepiej rozumiesz ogólne funkcjonowanie firmy oraz to, jak Ty i Twój zespół pasujesz do „szerszego obrazu”, tym bardziej produktywne będą Twoje relacje poza działem.

Aktualna wiedza technologiczna

Liderzy finansowi często stają przed wyzwaniem znalezienia specjalistów, którzy posiadają aktualną wiedzę technologiczną wymienioną na liście ich umiejętności księgowych. Ale możesz być pewien, że praca z programami do obsługi finansów będzie dla Ciebie ważna, ponieważ firmy księgowe i inne organizacje nadal rozszerzają zakres stosowania automatyzacji księgowości.

Inne przykłady umiejętności księgowych związanych z technologią, które są poszukiwane przez wielu pracodawców, obejmują:

  • Zaawansowana umiejętność Excela
  • Doświadczenie w planowaniu zasobów przedsiębiorstwa (ERP)
  • Doświadczenie w analizie dużych zbiorów danych, zaawansowanych technikach modelowania i SQL
  • Znajomość oprogramowania do analizy biznesowej
  • Znajomość języka Microsoft Visual Basic

Jeśli chcesz awansować na swoim obecnym stanowisku, rozważ zapytanie swojego przełożonego o opcje szkolenia w zakresie umiejętności księgowych online, które firma może zorganizować. Lub, jeśli obecnie szukasz pracy, możesz zapisać się na kurs online w jednym z obszarów umiejętności wymienionych powyżej. Aktywne podejście do rozwoju zawodowego może zaimponować potencjalnemu pracodawcy.

Umiejętności komunikacyjne

Zalecenia dotyczące pozostania w domu sprawiły, że umiejętności komunikacyjne stały się priorytetem wśród niezbędnych umiejętności, ponieważ wielu pracowników przeszło do pracy zdalnej. Dobra wiadomość jest taka, że ​​księgowi i finansiści od lat musieli doskonalić jedną z tych umiejętności: przedstawiać informacje w przystępny sposób, szczególnie dla odbiorców, którzy nie są tak obeznani z liczbami.

Artykuł powstał we współpracy z: Biuro Everte w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.