Zrozumienie podstawowych metod nauczania czytania

Niektóre dzieci zdają się naturalnie czytać, podczas gdy inne zmagają się i potrzebują wsparcia. Przyjrzyjmy się dwóm podstawowym metodom nauczania czytania. Nauka czytania jest jednym z najważniejszych wyzwań w edukacji dziecka. Dla rodziców poszukujących najskuteczniejszych sposobów wspierania nauki swojego dziecka pomocne może być zrozumienie podstawowych metod nauczania czytania.

W latach 80/90 ożywiona debata wśród nauczycieli czytania i pisania osiągnęła swój szczyt. Pytanie było proste:

Jaki jest najlepszy sposób na nauczenie dzieci czytania?

Niektórzy eksperci uważają, że czytanie musi być bardzo naturalnym procesem, ponieważ robimy to jako gatunek od pokoleń. W tym obozie wierzymy, że powinniśmy uczyć dzieci stosując podejście holistyczne lub całościowe. Inni uważają, że takie podejście nie zostało poparte badaniami i powoduje pogłębiającą się lukę w osiągnięciach. Ten obóz wierzy, że dzieci powinny być nauczane w bardziej bezpośredni i ukierunkowany sposób, z wykorzystaniem akustyki. Termin akustyka odnosi się do metody uczenia początkujących czytania i wymawiania słów poprzez dekodowanie dźwięku liter, grup liter i sylab.

Przyjrzyjmy się podstawowym cechom tych dwóch podejść.

Pierwsze:
-Czytanie jest procesem naturalnym, podobnym do mówienia.
-Dzieci uczą się najlepiej poprzez wielokrotne zapoznawanie się z książkami i tekstami oraz poprzez okazje do zrozumienia związku między słowami a szerszymi ideami.
-Takie podejście kładzie nacisk na wiedzę podstawową, kontekst i doświadczenia w świecie rzeczywistym.

Drugie:

-Czytanie rządzi się zbiorem zasad.
-Słowa składają się z mniejszych dźwięków, z których najmniejszy jest fonemem.
-Dzieci uczą się czytać, dzieląc słowa na mniejsze kawałki i części.

Zrównoważona umiejętność czytania i pisania

Zrównoważone podejście do czytania i pisania, znane również jako wbudowana akustyka, jest połączeniem tych dwóch technik. W zależności od nauczyciela akustyka może odgrywać w tym podejściu małą lub dużą rolę. Niektórzy zwolennicy uważają, że zrównoważona umiejętność czytania i pisania jest odpowiednią odpowiedzią na wojny w czytaniu. Inni obawiają się, że to zrównoważone podejście jest po prostu nierealistyczną próbą zadowolenia wszystkich stron.

Nauka o nauczaniu czytania

W ostatnich latach edukatorzy i programy przygotowujące nauczycieli stały się bardziej skoncentrowane na tym, co nauka mówi o nauczaniu czytania. Podczas nauki czytania mózg przechodzi pewne procesy, a niektóre podejścia lepiej synchronizują się z tymi procesami niż inne. Podejścia te zostały przetestowane i poparte badaniami, a ich owocami są takie lektury jak https://juniora.pl/czytanie-ze-zrozumieniem-klasa-2-szkoly-podstawowej. Ogólnie rzecz biorąc, nauka o mózgu i inne badania lepiej współgrają z podejściem akustycznym niż podejściem obejmującym pierwsze przesłania. Co mogą zrobić rodzice? Wspierać w każdym procesie nauczania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.