Jak portal LinkedIn pomaga w budowaniu kariery i poszukiwaniu pracy

LinkedIn oprócz Facebooka, Tweetera, Instagrama to również popularny w Polsce i za granicą międzynarodowy serwis społecznościowy. Portal ma na celu zebranie wszystkich osób skupionych na rozwoju kariery zawodowej. Tworzy on również tzw. Social Media. Narzędzie to zostało stworzone w 2002 roku przez Reida Hoffmana. Z tej strony korzysta obecnie ponad 90 milionów osób w ponad 200 krajach na całym świecie. Liczba ta cały czas rośnie, ponieważ co sekundę rejestruje się tam każda nowa osoba, a co 12 dni liczba kont powiększa się o około milion. To naprawdę dynamiczny sukces.

LinkedIn jest skierowany dla osób, które chcą rozpocząć lub rozwinąć swoją karierę poprzez budowanie rozległej sieci kontaktów

Można skorzystać z opcji samouczka, który mówi „Podstawa to profesjonalna obecność online”. Oznacza to zwiększenie możliwości zatrudnienia i daje swego rodzaju „asa w rękawie” u przyszłego pracodawcy. Każdy może tam stworzyć wizytówkę siebie prezentując mocne strony i doświadczenie, wzmocnić swoją wiarygodność, gromadzić rekomendację z wcześniejszych miejsc pracy. Jest dostępna opcja umieszczania własnych projektów, stworzonych prezentacji, napisanych tekstów oraz synchronizacji z prowadzonym blogiem. Istotne jest to, że profile LinkedIn są bardzo wysoko pozycjonowane w wyszukiwarkach internetowych, głównie w Google.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taką możliwość wykorzystują pracownicy działu HR lub headhunterzy do wyszukiwania informacji na temat osób, które aplikują na konkretne stanowisko. LinkedIn umożliwia ponadto gromadzenie kontaktów lub znajomych w celach biznesowych. Im większa taka baza, tym większa przydatność. Bazę taką można stworzyć poprzez budowanie dobrej reputacji, zaufania oraz opinii wspólnych znajomych. Ponadto istnieją inne możliwości. Kontakt z przedstawicielami firm lub osobami z działu HR, zadawanie pytań, śledzenie ich ścieżek kariery, przeglądanie ofert pracy, dostęp do listy obecnych lub byłych pracowników.

Wszystko to daje możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy, która jest filtrowania poprzez wynik według różnych kategorii i może się przydać podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Dostępne są również takie narzędzia jak JobsInsider oraz Company Buzz. Pierwsze z nich to subskrypcja kanału na Tweeterze. Pojawiają się tam wzmianki o danym przedsiębiorstwie publikowane przez tweeterów. Natomiast JobsInsider to toolbar w przeglądarce. Po odpowiednim skonfigurowaniu pokazuje oferty pracy z zewnętrznych stron internetowych oraz sprawdza z automatu, kto ze znajomych jest z daną firmą związany. Dochodzi do tego pełna synchronizacja z wymienionymi na początku serwisami, połączenie z kontem Office oraz na GoldenLine lub innymi portalami poprzez aplikacje. Daje to pełen komfort i wygodę korzystania, ponieważ nie trzeba zakładać innych kont.

Dostępne są 2 wersje portalu LinkedIn

Należą do nich płatna oraz bezpłatna. Chcąc wykorzystać wszystkie dostępne funkcje należy wykupić abonament. Ważny jest także zainwestowany własny czas oraz działania, które się prowadzi.
Odpowiednie działania na LinkedIn w 5 prostych krokach

Pierwsze działanie to uzupełnienie profilu w 100%. Warto dodać zakres kompetencji, wypisać umiejętności, informacje o studiach, językach i ukończonych kursach.

Po drugie opis podsumowań zawodowych, dokonań i osiągnieć dostępne na górze strony. Są to maksymalnie 3-4 zdania opisujące swoją osobę, aby przyciągnąć do profilu.

Najlepiej dobrze jest dodać CV

Trzecim elementem jest zdjęcie z lekkim uśmiechem oraz ciepłymi kolorami. Nie mogą to być selfie, zdjęcia z wakacji lub glamour oraz takie, na których jest się z innymi osobami. Najlepsze są te, które pasują do osobowości oraz stanowiska. Czwarty punkt to zapis do różnych grup. Takimi przykładami są JOBS. pl, Giełda Pracy i Szukam Pracy. Ostatni punkt to prośba o rekomendacje i potwierdzenie umiejętności. Wszystko to ubarwi profil, pozwoli zdobyć nowe kontakty, da więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne oraz ewentualnie preferowane stanowisko pracy.

Więcej na temat budowana kariery znajdziecie Państwo w serwisie oferujemyprace.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.