5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o tym tworzywie 

W procesie produkcyjnym opakowań spożywczych i nie tylko korzysta się z materiałów o zróżnicowanych właściwościach. W dużym uproszczeniu nazywa się je po prostu „plastikiem”, choć w rzeczywistości mogą się one od siebie diametralnie różnić. Nie wszystkie typy plastiku gwarantują bowiem odpowiednią wytrzymałość czy przepuszczalność powietrza. Dlatego też coraz więcej firm sięga o polipropylen — tworzywo sztuczne o wyjątkowych właściwościach. 

Co to jest polipropylen? 

Wiele osób, które widzi oznaczenie „pojemnik PP” nie zdaje sobie sprawy, o czym właściwie mowa. Polipropylen (PP) jest związkiem chemicznym, który zaliczamy do tzw. tworzyw sztucznych. Cechuje się on m.in. bardzo dobrą wytrzymałością, dzięki czemu znajduje zastosowanie w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. 

Producenci decydują się na wykorzystanie tego tworzywa ze względu na jego fizyczne i chemiczne właściwości. Przede wszystkim pojemnik PP jest odporny na chemiczne związki i substancje. Mowa tutaj nawet o kwasach czy rozpuszczalnikach. Poza tym polipropylen charakteryzuje się niską przepuszczalnością pary wodnej i optymalną przepuszczalnością powietrza. W rezultacie pojemnik PP może oznaczać nie tylko opakowania spożywcze, ale również butelki, kanistry inne produkty, które muszą odznaczać się odpornością na wilgoć. 

Zapoznaj się z ofertą pojemników z polipropylenu na stronie: https://stark.pl/pojemnik-pp-1l-pod-etykiety-iml/.

Zalety polipropylenu 

Polipropylen to tworzywo bezzapachowe i niesamowicie plastyczne. Można mu bez większych trudności nadać niemal dowolny kształt i wymiar. Nowoczesne technologie produkcyjne pozwalają także zminimalizować szkodliwy wpływ przemysłu na środowisko naturalne. Polipropylen jest również wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i neutralny wobec przechowywanej w takich pojemnikach żywności. 

Z dobrodziejstw tego tworzywa sztucznego korzysta cały przemysł spożywczy — z polipropylenu powstają zabawki, artykuły gospodarstwa domowego, butelki, pojemniki i wiele, wiele więcej. To jednak nie wszystko, bo materiał ten znajduje też zastosowanie w branży farmaceutycznej (naczynia laboratoryjne, sprzęt diagnostyczny, strzykawki itd.) oraz w branży budowlanej czy samochodowej. Mało osób wie, że to właśnie z polipropylenu powstają zderzaki, elementy lusterek, a nawet karoseria.

Polipropylen najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym 

Nie ma obecnie w przemyśle częściej wykorzystywanego tworzywa sztucznego niż polipropylen. Wynika to z faktu, że jest on bardzo tani w produkcji i łatwy w przetwarzaniu. Dzięki wyjątkowej elastyczności można mu też nadać praktycznie dowolny kształt. Co więcej, jest on niepalny, pozbawiony zapachy i całkowicie bezpieczny dla ludzi — nie wytwarza żadnych związków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. 

Warto tutaj dodać, że opakowania z polipropylenu pozwalają też przechowywać świeżą żywność przez znacznie dłuższy czas. Dlatego właśnie tego typu pojemniki wykorzystuje się m.in. w transporcie czy cateringach. Mogą one występować w wersjach jednorazowych lub wielorazowych — w zależności od potrzeb i konkretnej sytuacji.

Jeden komentarz dla wpisu: “5 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o tym tworzywie 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.