Rozliczanie deklaracji podatkowych online – o czym trzeba pamiętać

Opłacenie podatków w wyznaczonym terminie jest obowiązkiem każdego podatnika. Wysokość należnego podatku do zapłaty określana jest w odpowiednich deklaracjach, które następnie muszą być złożone w odpowiednim urzędzie skarbowym. Możemy zrobić to osobiście, korzystając z usług księgowych lub korzystając z deklaracji podatkowych on-line. O czym należy pamiętać podczas rozliczania deklaracji podatkowych on-line? 

Jakie deklaracje podatkowe można podpisać przychodem? 

Przedsiębiorcy mają możliwość darmowego rozliczania podatków, bez wychodzenia z biura. Wszystko dzięki temu, że  podpisywanie deklaracji przychodem możliwe jest on-line. Dzięki temu możemy rozliczyć między innymi PIT i VAT. Obowiązek rozliczenia i złożenia deklaracji rocznej ma każdy, nawet jeśli przedsiębiorstwo nie osiągnęło w danym roku żadnego przychodu lub jeśli przedsiębiorstwo poniosło stratę. Pamiętajmy, że nawet w przypadku, kiedy osiągnęliśmy przychód zwolniony z podatków, to również musimy złożyć deklarację podatkową. Do rozliczeń podatku, które możemy dokonać on-line, zalicza się między innymi:

  • PIT 36 i 36L
  • PIT 28,
  • PIT 16A,
  • PIT 37,
  • PIT 38,
  • PIT 39.

Pamiętajmy jednak, że tylko osoba, która osiągnęła przychód na danym poziomie może się podpisać przychodem. Dodatkowo żadna inna osoba, jak na przykład księgowa nie może się za nas podpisać za pomocą przychodu. Należy to zrobić osobiście. Deklaracje podatkowe należy podpisywać dochodem z dwóch poprzednich lat, patrząc wstecz w stosunku do roku, w którym wysyłamy dokument.  Oczywiście należy mieć na uwadze, że oprócz podatku dochodowego należy również rozliczyć VAT, szczególnie, jeśli jesteśmy przedsiębiorcą zarejestrowanym do VAT. W takiej sytuacji należy złożyć deklarację VAT 7 lub VAT 7K w zależności od okresu rozliczania. Dodatkowo, jeśli dokonujemy transakcji z innymi Państwami Unii Europejskiej, powinniśmy złożyć informację o VAT-EU. Jednak w przypadku importu usług nie jest to obowiązkowe.

Jakie dane są potrzebne, aby móc podpisać deklarację on-line przychodem?

Podpisywanie deklaracji przychodem jest na równi traktowane z podpisem osobistym. Aby dokonać podpisu przychodem będą potrzebne dane, które dodatkowo zostaną zweryfikowane. Są to między innymi:

  • NIP, identyfikator podatkowy lub PESEL,
  • imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu wskazana w odpowiedniej deklaracji.

Jeżeli chcemy dokonać podpisu deklaracji przychodem, należy skorzystać z systemu Ministerstwa Finansów, e-deklaracje lub też odpowiedniego programu księgowego. Po złożeniu deklaracji on-line powinniśmy pobrać potwierdzenie jej złożenia. O ile w przypadku programów księgowych generuję się ono automatycznie, to w wypadku systemu e-deklaracje, należy samodzielnie pobrać takie potwierdzenie z UPO. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić dane, które wprowadziliśmy deklaracji on-line, ponieważ w przypadku błędu deklaracja nie zostanie dostarczona do Ministerstwa Finansów. Warto też mieć na uwadze, że w okresie, kiedy zbliża się termin ostatecznego złożenia deklaracji mogą wystąpić przeciążenia na serwerach Ministerstwa Finansów, które mogą skutkować niedotarciem na czas deklaracji. Dlatego też warto wcześniej zadbać o złożenie deklaracji on-line, aby uniknąć opóźnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.