Charakterystyka zawodu: Logistyk
Logistyk należy obecnie do najbardziej poszukiwanych i najwyżej cienionych zawodów na rynku pracy. Jednocześnie wiele osób ma problemy ze zdefiniowaniem obowiązków, które muszą wykonywać osoby zatrudnione na takim stanowisku. Czym dokładnie zajmuje się logistyk i jakie wymagania należy spełnić, żeby znaleźć taką pracę?
Osoba, która pracuje na stanowisku logistyka, odpowiada między innymi za sprawnie funkcjonowanie logistyki w firmie, koordynowanie pracy magazynu oraz zaopatrzenia. Może odpowiadać za działania, które firma podejmuje w zakresie importu oraz eksportu. Współpracuje z dostawcami oraz klientami firmy. Prowadzi nadzór nad środkami transportu i prowadzi ścisłą współpracę z magazynem oraz działem sprzedaży. Kompletuje wszystkie dokumenty dotyczące sprzedaży. Odpowiada za kontaktowanie się i współpracę z firmami spedycyjnymi, a także z urzędami celnymi. Podsumowując logistyk zatrudniony w przedsiębiorstwie produkcyjnym lub handlowym odpowiada za kwestie związane ze sprawnym transportem produktów lub surowców, który powinien odbywać się w sprawny sposób, ale także optymalny pod względem kosztów.
Logistyk może zajmować się bezpośrednim organizowaniem transportu, np. odpowiadać za zaopatrzenie i dystrybucję. Niektóre osoby, które mają kwalifikacje w tym zawodzie, zajmują się jedynie analizowaniem istniejących systemów logistycznych oraz proponowaniem różnych zmian, które mogą uprawnić jego działanie.
Logistycy znajdują zatrudnienie praktycznie w każdej branży. Są poszukiwani głównie w handlu, usługach, spedycji i produkcji. Logistyk może znaleźć zatrudnienie m. in. jako specjalista ds. planowania produkcji lub specjalista ds. gospodarki magazynowej oraz na innych podobnych stanowiskach.
Zawód logistyka cieszy się sporym zainteresowaniem, co jest związane z dosyć dobrymi zarobkami. Osoby, które zaczynają pracę w tym zawodzie, mogą otrzymać pensję rzędu 2-3 tysięcy złotych. Oczywiście wraz z upływem czasu, zdobywaniem doświadczenia oraz poszerzaniem kompetencji, można liczyć na wzrost dochodów. Wysokość wynagrodzenia logistyka będzie uzależniona od wielu czynników, takich jak stanowisko, wielość firmy, region, czy staż pracy.
Uprawnienia do wykonywania zawodu logistyka można zdobyć na wielu uczelniach wyższych. Logistyka występuje jako specjalność między innymi w ramach studiów z zakresu marketingu i zarządzania. Istnieją również oddzielne kierunki przygotowane dla osób, które chcą zdobyć wykształcenie w zakresie logistyki. W trakcie kształcenia studenci uczestniczą w zajęciach, które obejmują wiele zagadnień, między innymi mikroekonomię, prawo, finanse, prawo przewozowe, czy marketing. Studenci takich kierunków odbywają praktyki w firmach transportowych lub firmach zajmujących się usługami logistycznymi, które umożliwiają zdobycie praktycznej wiedzy.
Oprócz ukończenia odpowiedniego kierunku bardzo duże znaczenie ma znajomość języków obcych, takich jak angielski, niemiecki i rosyjski. Znaczenie mają także predyspozycje, przede wszystkim zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętność samodzielnego działania i podejmowania decyzji.
Zdobycie kwalifikacji potrzebnych do pracy jako logistyk wymaga dużej wiedzy, a także posiadania praktycznego doświadczenia. Jest to jednak zawód z przyszłością, a osoby które będą posiadać odpowiednie umiejętności na pewno nie będą mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Coraz więcej przedsiębiorstw docenia zalety związane z zatrudnieniem specjalistów w zakresie logistyki i na pewno taka tendencje będzie się utrzymywać przez długi czas. Jednocześnie powstaje coraz więcej firm logistycznych, które świadczą usługi dla dużych korporacji, ale także dla średnich i niedużych firm.
Dobry logistyk z doświadczeniem nie może narzekać na problemy ze znalezieniem pracy, a jego wynagrodzenie z pewnością nie należy do najniższych. Dlatego jest to z pewnością ciekawa kariera i warto wziąć pod uwagę zdobycie wykształcenia w zakresie logistyki oraz dalszy rozwój w tym kierunku, ponieważ będzie to trafny wybór kariery.
Więcej informacji na temat pracy w różnych innych zawodach znajdą Państwo na stronie www.oto-praca.pl – polecamy!