Wycieczki służbowe – w jaki sposób je rozliczać?
Wyjazdy i wycieczki służbowe są niejako wpisane w działalność większości firm. Nie da się bowiem prowadzić działalności jedynie w siedzibie firmy, konieczne jest też rozwijanie biznesu na wielu polach, spotykanie się z klientami czy kontrahentami w różnych miejscach kraju czy świata. Każdy właściciel firmy musi więc już na starcie działalności zaplanować sobie budżet, jaki trzeba będzie poświęcić na tego rodzaju wyjazdy.
Wycieczki służbowe czy wyjazdy w poszukiwaniu nowych klientów czy rynków zbytu sa dla firmy sporym dodatkowym kosztem, jednak nie warto w tej kwestii oszczędzać. Jest to bowiem inwestycja w rozwój, która w krótkim czasie może przełożyć się na zwiększenie liczby klientów czy sprawniejszą działalność całego przedsiębiorstwa. Nie oszczędzajmy więc na działaniach, które docelowo mogą przynieść nam o wiele większy zarobek niż koszt takich wyjazdów.
Rozliczenia warto zostawić profesjonalistom
Jeśli w firmie często organizowane są wyjazdy służbowe, warto również pamiętać o ich właściwym rozliczaniu. Wiele z wydatków, które ponosimy na służbowe podróże, to koszty ponoszone w związku z prowadzoną działalnością. Są to więc wydatki, które można docelowo wrzucić sobie w koszty i w ten sposób płacić mniejsze podatki. Sposoby rozliczania różnych kosztów wyjazdów służbowych bywają dosyć skomplikowane, dlatego w tej kwestii nie należy polegać wyłącznie na własnej wiedzy i umiejętnościach. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką kompetentnego i wykwalifikowanego księgowego, który zajmie się wszystkimi kwestiami formalnymi. Niekoniecznie oznacza to, że trzeba tworzyć dla księgowego oddzielny etat. Na rynku można dziś znaleźć sporą ofertę usług outsourcingowych, można więc korzystać z usług zewnętrznych firm księgowych, które zadbają o prowadzenie wszelkiej dokumentacji firmowej.
Wydatki, które na pewno się opłacą
Jeśli często podróżujemy służbowo, warto zadbać o to, by wszystkie aspekty tych podróży były dopięte na ostatni guzik. Dzięki temu właściciel firmy lub oddelegowany przez niego pracownik nie będzie martwił się o kwestie bytowe czy lokalizacyjne, a będzie mógł skupić się bezpośrednio na celu podróży. Dobre hotele hel czy inne lokalizacje nad morzem czy w górach to podstawa do udanego wyjazdu. Jeśli planujemy podróż służbową, warto o takie kwestie zadbać odpowiednio wcześniej i zarezerwować miejsca w sprawdzonych miejscach. Najczęściej terminy wyjazdów służbowych są znane z dużym wyprzedzeniem, jest więc czas na zorganizowanie wszystkich formalnych kwestii. Jeśli wyjeżdżamy często w to samo miejsce, warto mieć podpisaną umowę z konkretnym hotelem na świadczenie usług. Dzięki temu można mieć pewność, że za każdym razem pobyt będzie na najwyższym poziomie. Przy wyborze konkretnego hotelu czy miejsca noclegowego nie należy kierować się jego ceną. Pamiętajmy, że taki wydatki można sobie wrzucać w koszty, nie trzeba więc nadmiernie oszczędzać. Co więcej, wybieranie najtańszych hoteli zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem, gdyż można mieć niemal pewność, że w takich miejscach jakość usług nie będzie na zbyt wysokim poziomie.