Mocne i słabe strony w biznesie callcenter
Firmy typu callcenter w dzisiejszych czasach działają praktycznie w każdym mieście. Jedne opierają się wyłącznie na kwestiach sprzedażowych, inne bardziej skupiają się na świadczeniu usług informacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze praca w takiej firmie oznacza nieustanny kontakt z klientami. A ci nie zawsze są mili i uprzejmi.
Praca w callcenter to nie tylko prowadzenie, ale również nagrywanie rozmów telefonicznych, a czasem też konieczność przygotowywania konkretnych ofert dla klienta. Pracownicy powinni więc mieć zapewnione wygodne i komfortowe warunki do wykonywania codziennej pracy. Najczęściej tego rodzaju firmy znajdują się w pomieszczeniach typu open space, czyli w wielkich salach, w których stanowiska są poprzedzielane jedynie niewielkimi ściankami działowymi. Dobrze jest jednak zadbać o to, by każdy pracownik miał zapewnione chociażby minimum prywatności.
Pracujesz tyle, ile potrzebujesz
Call center zdecydowanie nie jest miejscem dla każdego. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć w pracy bezpośredniego kontaktu z ludźmi i pracować w typowej obsłudze klienta. W callcenter często pracują osoby młode, studenci czy ludzie szukający dorywczej pracy. Najczęściej bowiem jest możliwość elastycznego dopasowania sobie grafiku do indywidualnych potrzeb. Dużą zaletą jest też możliwość brania dni wolnych wtedy, gdy się potrzebuje. Działa to również w drugą stronę – osoby, które chcą więcej zarobić, mogą w konkretnym czasie więcej pracować. Zarobki w tego rodzaju firmach bywają różne. Czasem są stałe stawki od godziny czy za miesiąc, czasem też są różnego rodzaju normy do wyrobienia czy liczba umów do podpisania, od których zależy późniejsza wypłata. Dzięki temu pracownicy mają świadomość i poczucie komfortu, że mają wpływ na poziom własnych zarobków.
Niedogodności w pracy callcenter
Zarabianie w callcenter ma również swoje minusy. Przede wszystkim – kontakt z klientami, z którymi trzeba prowadzić rozmowy przez cały czas pracy. A nie zawsze są to klienci mili czy uprzejmi. Pracownik callcenter musi więc być osobą cierpliwą i opanowaną, która potrafi prowadzić merytoryczną rozmowę także pod wpływem stresu czy pod presją czasu. Zdecydowanie nie jest to zajęcie dla osób nerwowych, które szybko wpadają w złość czy nadmiernie się stresują. Call center nie jest też raczej pracą na całe życie. Najczęściej ludzie traktują ją jako zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych czy wpisów do CV. Ścieżka kariery w takich firmach jest dosyć trudna i zwykle są niewielkie szanse, aby z szeregowego pracownika awansować na jakieś kierownicze stanowisko. Pomimo tych niedogodności, firmy zajmujące się callcenter nie narzekają na brak osób zainteresowanych podjęciem pracy. Jest ona bowiem pod wieloma względami atrakcyjna i daje możliwość zdobycia doświadczenia, umiejętności czy nawet znajomości, które na pewno przydadzą się w późniejszym życiu zawodowym.