Pożar w zakładzie pracy – w jaki sposób jesteś chroniony?

Gdy idziemy codzienne do pracy, raczej nie zastanawiamy się, że może nas w niej spotkać coś złego. Tymczasem różne zdarzenia losowe, kataklizmy i pożary mają to do siebie, że pojawiają się znienacka i czasem nawet najlepsze zabezpieczenia nie pozwalają na stuprocentowe uniknięcie ryzyka. Pracownicy powinni więc przyjrzeć się zabezpieczeniom pożarowym czy oznakowaniu pomieszczeń, gdyż w razie pożaru mogą mieć problemy ze swobodnym opuszczeniem budynku.

Pożary w zakładach pracy zdarzają się dosyć często, tylko po prostu o nich nie słyszymy. Do wiadomości publicznej najczęściej podawane są zdarzenia na wielka skalę, które wymagają wielogodzinnego gaszenia przy udziale wielu zastępów wozów strażackich. Zdarzają się jednak pożary na mniejszą skalę, które często są ugaszone jeszcze przed przyjazdem strażaków. Takie pożary zwykle gaszą pracownicy dzięki szybkiemu dostępowi do gaśnic czy innych elementów ochrony przeciwpożarowej. Aby jednak im się to udało, muszą być odpowiednio przeszkleni, a budynek powinien mieć kompleksowe oznakowanie przeciwpożarowe.

Dobre oznakowanie ułatwia bezpieczne opuszczenie budynku

Dla bezpieczeństwa pracowników bardzo ważne jest właściwe oznakowanie dróg ewakuacyjnych i innych elementów ważnych z perspektywy ochrony przeciwpożarowej. Oznakowanie powinno być umieszczone w widocznych miejscach, nie powinno się go zasłaniać czy zastawiać, gdyż wtedy zupełnie nie ma racji bytu. Kolejną kwestią są drzwi ewakuacyjne. W wielu budynkach są one prawidłowo oznakowane, ale za to zamknięte na głucho i nikt nie wie, gdzie poszukiwać klucza. Takie drzwi są całkowicie bezużyteczne z perspektywy ochrony przeciwpożarowej. Warto więc zadbać nawet o takie z pozoru nieistotne kwestie, gdyż maja one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całego budynku, jego użytkowników oraz znajdującego się w nim firmowego mienia.

Zabezpieczenia i wyposażenie

W wielu firmach, szczególnie w zakładach produkcyjnych oraz w przestrzeniach magazynowych, trzeba szczególnie zadbać o kompleksową ochronę przeciwpożarową. Na http://aspfire.alusystem.pl można znaleźć szeroki wybór elementów, które zapewnią ochronę przeciwpożarową na wysokim poziomie. Pamiętajmy tez, aby zabezpieczyć budynek w czujniki dymu, które doskonale sprawdzają się w wykrywaniu pożarów we wczesnym ich stadium, gdy nie ma ognia lub gdy pojawia się on w miejscu nieuczęszczanym przez pracowników. A ogień im później zauważony, tym bardziej zdąży się rozprzestrzenić i poczynić spustoszenie w budynku, a także w zdrowiu pracowników. Od razu na początku planowania wyposażenia budynku warto więc zadbać o kompleksowy system przeciwpożarowy, dzięki któremu pracownicy będą mogli pracować w poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. Nawet, jeśli w zakładzie pracy zagrożenie pożarowe jest duże, pracownicy będą mieli zapewnioną ochronę i o pożarze zostaną poinformowani dużo wcześniej, zanim go zobaczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.