Dlaczego warto zdecydować się na schody drewniane?

Planując budowę domu piętrowego, musimy zmierzyć się z zadaniem, jakim jest odpowiedni wybór schodów. Przez wiele lat najbardziej popularne były schody żelbetonowe, jednak obecnie odchodzi się od tego rozwiązania. Coraz więcej ludzi decyduje się na uwzględnienie w swoim domu dużo lżejszych i zgrabniejszych schodów drewnianych. 

Jak dostosować schody do domu oraz potrzeb rodziny?

Wiele osób, wybierając schody, kieruje się jedynie względami estetycznymi. Oczywiście jest to aspekt, który także należy wziąć pod uwagę, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy się zatroszczyć o komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, to lepiej zrezygnować z nowoczesnych schodów samonośnych. Są one bardzo praktyczne oraz nie zabierają cennej przestrzeni. Jednak nie nadają się dla małych dzieci – łatwo może stać im się krzywda. To samo dotyczy osób starszych oraz chorych. W takim wypadku bezpieczniej jest wybrać schody dwubiegowe – zapobiegną one upadkowi z całej długości, a podest umożliwi przystanięcie.

Schody drewniane – estetyka oraz łatwość montażu

Niepodważalną zaletą schodów drewnianych jest ich urok. Drewno to materiał, który bardzo pozytywnie się kojarzy. Nadaje domu przytulnego klimatu oraz po prostu dobrze się prezentuje. Tego typu schody mogą zostać odpowiednio wyeksponowane, aby stały się dekoracją domu. Można je wykonać z różnych rodzajów drewna – istnieje szeroka paleta barw, z jakiej możemy wybierać. Również drewniane balustrady mogą stać się ozdobą domu, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na udekorowanie ich klasycznymi wzorami. Dzięki temu wnętrze domu stanie się jeszcze cieplejsze. Jeśli gustujemy w bardziej nowoczesnych rozwiązaniach, to świetną opcją jest wybór balustrady szklanej czy metalowej, która przełamie jednolitość drewna. Schody żelbetonowe zazwyczaj nie prezentują się tak ładnie, jednak odnawiając je, można zdecydować się na pokrycie ich drewnem, co poprawi komfort użytkowania oraz sprawi, że będą lepiej wyglądać. Warto wspomnieć o niesamowitej łatwości montażu schodów drewnianych – można je zamontować na każdym etapie budowy domu. Jeśli np. chcemy stworzyć na wcześniej nieużywanym strychu pomieszczenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć dwie kondygnacje schodami drewnianymi. Co więcej, wybierając schody kręte, można je wkomponować nawet w najmniejsze pomieszczenia. Ciekawe informacje na ten temat można znaleźć na tej stronie.

Schody drewniane – jakie drewno wybrać?

Decydując się na schody drewniane, ważnym aspektem jest odpowiedni dobór drewna. Wykonuje się je z gatunków polskich oraz egzotycznych. Rodzaj drewna nie przekłada się jedynie na wygląd schodów. Ma wpływ również na ich trwałość oraz wytrzymałość. Jesion oraz dąb to wspaniałe gatunki, które gwarantują komfort użytkowania oraz pozwolą cieszyć się pięknymi schodami przez długie lata. Lepiej jednak zrezygnować z drewna bukowego, bardzo łatwo się odkształcającego, oraz z gatunków iglastych – takie drewno jest zbyt miękkie. A jakie gatunki egzotyczne sprawdzą się najlepiej? Jeśli chcemy, by nasze wnętrze było szczególnie eleganckie, to można zdecydować się na drewno merbau, doussie bądź jatoba. Zapewnią one wysoką jakość oraz oryginalny wygląd, jednak cenowo mogą wypadać dość niekorzystnie w porównaniu z jesionem czy dębem.

Jeden komentarz dla wpisu: “Dlaczego warto zdecydować się na schody drewniane?

  • 23 listopada 2023 at 07:10
    Permalink

    Znalazłam na stronie https://binglass.pl/wroclaw/scianki-szklane-zabudowy/ wiele inspiracji, które z pewnością wykorzystam w swoich wnętrzach. Ciekawe propozycje aranżacji, praktyczne informacje na temat montażu. Śwetne źródło informacji jeśli planujecie u siebie remont albo chcecie odświeżyć salony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.